Amonyak Nerede Satılır

Amonyak Nedir?

Geçmişi Eski Mısır’a dayanmakta olan amonyak molekülleri, üç hidrojen ve bir azot atomundan oluşmaktadır ve keskin, hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Amonyak canlılar için zehirli bir madde olduğundan dolayı çok dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Amonyak Nasıl ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

Amonyak ilaç, boya, parfüm, gübre gibi maddelerin sentezlerinin ilk aşamasında kullanılmakla beraber, kimya sanayinde naylon, tuz ve plastik üretim malzemelerinin ısıl işlemlerinde kullanılır. Ayrıca temizlik malzemelerinin içeriğinde de kullanılır. Asitlerin üretilmesinde de başrol oynamaktadır.

amonyak nerede satılır

Amonyak Nerede Satılır?

Amonyak piyasada katı ve sıvı olmak üzere iki farklı şekilde bulunabilir. İstediğiniz amonyağı saf haliyle internette yer alan alışveriş sayfalarından kolaylıkla bulabilir ve kısa bir süre içerisinde temin edebilirsiniz. Ayrıca amonyağı temin edebileceğiniz bir diğer yer ise eczanelerdir. Bunun gibi yan etkisi olan maddelerin satışı eczanenin kontrolünde gerçekleşmektedir.

Amonyak ürününü bulabileceğiniz bir başka yer kimyasal maddeler ve medikal ürünler satan dükkanlardır.

İçeriğinde amonyak bulunduran temizlik malzemeleri de bulunmaktadır ve bunların süpermarketler, bakkallar, internet siteleri gibi birçok yerden satın alınması mümkündür.

Amonyak Sağlığa Zarar Verir Mi?

Amonyak maddesini temizlik için kullanmak istediğinizde çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü amonyak zehirli bir maddedir. Ayrıca aşındırma özelliği de bulunan amonyağın, cildinizle temas etmesi durumunda zarar verme potansiyeli bulunmaktadır. Amonyağı çok fazla ve uzun süre soluduğunuz takdirde, akciğerlerinize zarar verebilir ve nefes alıp-verme konusunda güçlük çekilebilir. En önemlisi de amonyağı yutulmamalıdır. Amonyağı yuttuğunuz takdirde geri dönülmesi çok zor olan bir mide bağırsak enfeksiyonu kapabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise bol miktarda su tüketilmeli ve idrar yoluyla bu madde dışarı atılmaya çalışılmalıdır. Ayrıca amonyak zehirlenmelerine karşı limon suyu ve sulandırılmış sirke gibi hafif asitli ürünlerin tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

Ev Temizliğinde Saf Amonyak Kullanılır Mı?

Amonyağın zehirli olma özelliğinden dolayı insan vücuduna birçok zararı bulunmaktadır. Amonyak bahsedilen zararlarından dolayı evlerde ve alışveriş merkezlerinde bulunmaması da oldukça önemlidir. Bu sebeple amonyağı ev temizliğinde kullanmak istediğiniz zamanlarda içeriğinde amonyak maddesi bulunduran hazır temizlik ürünlerini kullanmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir