Badem Gübreleme

Badem ağacı Akdeniz ikliminin en gözde bitkileri arasında yer alır fakat Ege bölgesi ve Karadeniz bölgesinin iç kısımlarında da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ege bölgesinin Datça yarımadası en çok verim alınan yerlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Kışların yağışlı geçmesi çok soğuk olmaması gereklidir. Bununla beraber sadece iklim koşulları yeterli olmayıp badem gübreleme konusunda da dikkatli davranılması gerekmektedir.

Sulama konusunda da şu bilinmelidir ki badem ağacının en fazla yaz ve sonbaharın ilk aylarında suya ihtiyaçları vardı. Büyüme mevsiminin başlaması en kritik dönemdir. Gübreleme işinin en iyi şekilde yapılması ve sulama işinin de ihtiyaca göre gerçekleştirilmesi gerekir.

Badem Ağacı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hafif, verimli ve derin olan toprakları seven bu ağaç bir dönüm tarlaya 27-30 arası dikilebilir. Dikiminden yaklaşık olarak 3 ve ya 5 yıl sonra meyve vermeye başlayan badem ağacının verimliliği yıllar geçtikçe gövdesi ve boyunun gelişmesi ile birlikte artış göstermekte olup ilk 5 yıla kadar da yılda 40 – 100 kilo arası meyve verir.  Badem ağaçları farklı toprak tiplerinde yetiştirilebilecek olsa da onlar için en uygun ph değerine sahip toprakların seçilmesi elzemdir. Ekim işini yapmadan önce tarlanızın ph değerini ölçtürmeniz gerekir 6.8 ile 8.5 arasında olan ph değerleri badem ağacı yetiştiriciliği için uygundur.

Badem ağacı yetiştiriciliği ve badem üreticiliği işi ekeceğiniz toprağın cinsi, ağaçların verim kalitesi ve gübrelemenin en iyi şekilde yapılması durumlarına dikkat edildiği zaman kazancı yüksek olan bir iştir. Fideleri bir kez alıyorsunuz, gübreleme ve sulama işini de düzenli olarak gerektiği gibi yaptığınız da hatırı sayılır paralar kazanmamanız için hiçbir neden yok. Ağaçların büyümesi ile birlikte her yıl kazancınız da düzenli olarak artacaktır.

Badem Gübreleme Önemi

Badem ağacının verimliliğinde en önemli unsurda badem gübreleme işidir. Badem ağacının gelişebilmesi için en çok ihtiyaç duyduğu ve topraktan alması gereken azot mineralidir bu nedenle yüksek verimlilik için ağaçlara her yıl azot takviyesi yapılmalıdır. Gübreleme konusunda en iyi hizmeti Ziraat Mühendisleri ve uzman ekibi ile https://www.ufuktarim.com/besleme-programlari/badem internet adresinden alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir