Çalışma Odası Nasıl Dekore Edilir?

Dekorasyon denince akla direkt şık ve gösterişli alanlar geliyor fakat iş ders çalışmak veya işinizle ilgili çalışmak için çalışma odası tasarlamaya gelince bu durum biraz daha farklı olabiliyor. Çalışma odası tasarlarken aklımızda olan dekorasyon fikrinden biraz daha uzaklaşmak ve çalışmaya uygun ortamlar hazırlamak gerekiyor çünkü doğru ve size uygun bir çalışma ortamında aldığınız verim daha fazla oluyor.

Renk Seçimi

Çalışma odanızın rengini seçerken aşırı dikkat çeken veya dikkatinizi dağıtan yeşil, sarı vb. gibi renklerden uzak durmalısınız. Bu renkler dikkatinizi dağıtacaktır ve böylece işinize odaklanmanızı oldukça zorlaştıracaktır. Bunun yerine daha açık, krem rengine yakın renkler seçebilirsiniz fakat açık renk sevmiyorsanız kahverengi veya siyah renklerini de kullanabilirsiniz. Siyah ve kahverengi renkleri koyu sevenler için iyi bir tercih olmasının yanı sıra dikkatinizin dağılmasını da engelliyor, daha ciddi bir şekilde odaklanarak çalışmanıza olanak sağlıyor.

Mobilya Seçimi

Çalışma odanız için mobilya seçimi yaparken rahat olan mobilyaları almayan özen gösterin. Eğer mobilya almayı düşünmüyorsanız bu fikrinizden derhal vazgeçin çünkü yatakta veya koltukta ders çalıştığınızda dikkatiniz çabucak dağılır ve motive olamazsınız. Bu yüzden en azından bir çalışma masası ve rahat bir sandalye gereklidir. Seçeceğiniz masanın genişliği ve yüksekliği de oldukça önemlidir. Üzerine az sayıda eşya sığan masalar yerine daha geniş, daha fazla alanı olan masalar tercih etmelisiniz. Yükseklik olarak ise dirseğinizi kolayca masaya koyabilecek kadar yüksek bir masa işinizi görecektir. Böylece yazı yazarken, test çözerken, işinizi yaparken veya okuma yaparken eğilmek zorunda kalmazsınız.

Aydınlatma

Aydınlatma, çalışma odasında en önemli unsurlardan biridir. Normal tavan lambasının yanı sıra çalışma masanızın üstünde bir masa lambası işinizi görecektir. Masa üstündeki lambanızın çok dikkat çekmeyen, sade bir lamba olmasına özen gösterin aksi taktirde dikkatiniz dağılabilir. Doğal ışık en iyi tercih olacağı için masanızı pencereye yakın bir yere koymanız daha mantıklı olacaktır.

Oda Düzeni

Oda düzenini yaparken kalabalık bir oda tasarlamayı aklınızdan çıkarmalısınız. Kalabalık bir oda sizi sıkışmış hissettirecektir ve çalışmayı bir an önce bitirmeniz gerektiği mesajını beyne gönderecektir. Bu tarz durumlar uzun süre çalışmanızı gereken zamanlarda sizi oldukça engelleyen bir şeydir. Kitaplık ve dolap gibi eşyaları ihtiyacınız olduğu kadar büyük almalısınız. Gereksiz büyük eşyalar odanızda boş yer kaplayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir