El Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yıllara dur demeye gücümüz yetmiyor ve yıllar kendini en çok cildimizde belli ediyor. Yüzümüzde olan izleri, biraz makyaj, biraz kapatıcılar ile kapatabiliyoruz. Yeri geldiğinde dermokozmetik yaşlılık karşıtı anti aging ürünler kullanıyoruz, bunun yanında bu da yetmiyor estetik vb. yollara başvuruyoruz ama ne yazık ki ellerimiz için bunu yapabilmemiz her zaman mümkün olmuyor.

Bunun için ise ellerimizde temel bakım kurallarını unutmamamız gerekiyor zira yılların izinin en belli olduğu ve yine en çok silinemediği yerler ellerimiz. Yaşımızı eğer gereken özeni göstermez isek ellerimiz ile belli ediyoruz.

bakımlı el
bakımlı el

Nelere Özen Gösterilmeli?

  • Öncelikle dokunduğumuz hemen her yerin hiyenik olmadığını ve mikropların olabileceğini unutmamalısınız. Gün içerisinde sık sık elleri yıkamanız ve bunu hem kış, hem yaz tüm mevsimlerde tekrarlamamanız gerektiğini unutmamalısınız. Sabun seçerken de mutlaka cildi kurutmayan zeytinyağlı ve/veya kekikli doğal sabunları tercih etmelisiniz.
  • Ellerinizi yıkamanız ile işler bitmiyor. Tam tersi yeni başlıyor. Gün içinde mutlaka cilt tipinize ve olabiliyorsa yaşınıza uygun elleri nemlendiren el bakım kremlerini ihmal etmeden kullanmalı, çantanızda taşıyarak gün içinde tekrarlamalısınız.
  • Soğuk kış günlerinde veya sert rüzgârların olduğu sonbahar-ilkbahar dönemlerinde de ellerinizin kuruyup çatlamaması için mutlaka eldiven kullanmalısınız. Seçeceğiniz eldiven ellerinizi tahriş etmemeli ve tam olarak korumalı.
el
el
  • Yine tüm mevsimlerde sokağa çıkarken güneş koruyucu kremleri ellerinize sürmeyi unutmamalısınız. Unutmayın elleriniz de güneşten etkilenir.
  • Tırnak bakımı el bakımı ile tam bir bütündür. Doğru kişiler tarafından, doğru malzemeler ve ürünler kullanılarak manikür yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir