Eskişehir’de Gezilecek En Güzel 10 Yer

Eskişehir’de gezilecek en güzel yerler sıralaması güzel bir tatil geçirmenizde etkili olabilir. Tatilde doğal güzellikler ve kültürel yerleri bir arada bulacağınız gezide mimari açıdan da görsel zevkiniz artacaktır. Eskişehir’de gezilecek en güzel yerler hem merkez hem de ilçelerde dağılmaktadır. Tatil rotanızı dilediğiniz gibi planlayabilir, yöresel yemekleri tadabilirsiniz.

1-) Tescilli Odunpazarı Evleri

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Odunpazarı Evleri renkli kendine has mimarisiyle dikkat çekmektedir. Eskişehir’ de gezilecek en güzel yerler listesinde göze ve ruha hitap eden bu alan, Osmanlı mimarisi etkilerini sürdürüyor. Birbirine yakın inşa edilen bu evler belirli aralıklarla restore ediliyor.

2-) Porsuk Çayı

Adalar, Porsuk Çayı gezilmeye değer en güzel yerler arasında yer alıyor. Adalar’daki köprü ve Venedik’i andıran bu yerler çarşıya yakın konumuyla dikkat çekiyor. Porsuk Çayı çevresinde birçok restoran ve kafeyi de bir arada bulabilirsiniz.

3-) Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi kendine has özellikleriyle dikkat çeken bir turistik alandır. Tereddüt etmeden gezilebilecek yerler arasındaki bu alan ismini geçmiş dönemlerdeki durumdan alıyor. 1930’lu senelerde meyve sebze hali olarak kullanılan bu yer günümüzde daha farklı görünüyor. Gençler tarafından da sıkça ziyaret edilen bu yeri siz de mutlaka görmelisiniz.

4-) Sazova Parkı

Sazova Parkı gezilecek yerler arasında sıkça tercih edilen alanlardan biridir. Çeşitli etkinliklerin de yapıldığı bu alanda aktivitelere ücretli olarak katılabiliyorsunuz. Eskişehir’in en popüler yerlerinden biri olan bu parkta bilim, sanat ve kültürel etkinlikleri bolca bulabilirsiniz.
• Sabancı Uzay Evi
• Bilim Deney Merkezi
• Korsan Gemisi
• Yapay gölet, oyun alanları
• Eti Sualtı Dünyası
• Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi
• Esminyatürk
• Japon Bahçesi park içinde görebileceğiniz yerlerdendir.

5-) Kurşunlu Camii ve Külliyesi

16. yüzyıldan bugüne kadar gelen bir Osmanlı yapısı olan Kurşunlu Camii ve Külliyesi tarihi açıdan önemiyle dikkat çekmektedir. Tarihi yerler arasındaki bu alan her sene yüzlerce turisti barındırıyor. Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin iç kısımlarında birçok bölüme rastlayabilirsiniz. Özellikle lületaşı ve kilim halı dokumacılığı dikkat çeken yerlerden biridir.

6-) Balmumu Heykeller Müzesi

Balmumu Heykeller Müzesi keyifli bir yer gezmek isteyenler için mutlaka denenmesi gereken alanlar arasındadır. Yerli-yabancı ünlü kişilerin heykellerini görebileceğiniz bu alanda, gerçekçi görünen birçok sanatsal çalışmaya rastlayabilirsiniz. 2013 senesinden bugüne hizmet vermeyi sürdüren müze yerli ve yabancı tüm turistlerin dikkatini çekmektedir.

7-) Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı turistik yerler arasında el sanatlarına merakı olan tatilciler için ideal olacaktır. Odunpazarı bölgesindeki bu yeri mutlaka görmeli ve sanatsal değeri olan ürünlerden hatıra almalısınız. Eskiden konaklama alanı olan bu yerde orijinal birçok esere rastlayabilirsiniz.

😎 Türkiye’de Bir İlk: Kentpark Yapay Plajı

Kentpark’ın ziyaretçileri yapay plaj uygulamasıyla dikkat çeken bir alanda kendilerini bulacaktır. Türkiye’de bir ilki göreceğiniz bu alanda gerçek deniz kumu kullanılıyor. Kalabalık bir plaj olan bu alanda sakin dönemler için takipte kalmanız önerilir.

9-) Tropik Merkez| Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Sazova Parkı’nın içerisinde yer alan ayrı bir bölüm olarak görülmesi gereken alanlardan biridir. Tropik Merkez ve Papağan Evi bu alanda görülmesi önerilen alanlar arasında yer almaktadır. Hayvanat bahçesinde yaklaşık 243 hayvan türünün bulunduğu biliniyor.

10-) Eti Arkeoloji Müzesi

Neolitik Dönem’den günümüze kadar uzanan birçok tarihi eseri Eti Arkeoloji Müzesi’nde bulabilirsiniz. Ülke çapında en önemli müzelerden biri olan bu yerde birçok heykel yer alıyor. Yirmi bin üzerinde eserin yer aldığı müze, Eskişehir’de gezilecek en güzel gezi alanlarından biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir