Mutlaka Görmeniz Gereken “Çikolata Tepeleri”

Filipinler’e bir seyahat planlıyorsanız, Bohol Adası’nı mutlaka görmeniz gereken listesine ekleyin. Sınırsız bir arazinin üzerindeki binlerce höyükten oluşan tepelerin bulunduğu Bohol’daki görüntü muhteşem bir doğal peyzaj oluşturuyor.

Çikolata tepeleri olarak adlandırılan höyükler, sıcak sezon boyunca zengin kahverengi, yılın daha nemli kısmında ise çimenlerle kaplı yeşil renge dönüşüyor. Kaç tepenin var olduğu net olarak belirlenmediği bu bakir topraklarda toplam 1,268 ila 1,776 adet çikolata tepesi olduğu var sayılıyor. Bir görüntüleme güvertesinden bakıldığında, tepeler ufka kadar süresiz olarak tırmandıracak şekilde sonsuz görünüyor.

çikolata tepeleri
çikolata tepeleri

“Çikolata Tepeleri” Hakkındaki Acı Efsane

Çikolata Tepeleri’nin bilimsel olarak bilinmeyen zamanlarda boşluklarını yerel hikâyeler dolduruyor. Bir efsaneye göre iki savaş devi, sorunlarını sivil olarak çözene kadar birbirlerine kayalar attı; sonunda sevdiği bir kadının ölümü üzerine yayılan gözyaşları, dünyadaki kalıcı tek bir taş “damla” haline gelen gözyaşı demeti olarak kaldı.

Mucizevî olmayan bilimsel araştırmalara göre ise bazı jeologlar, konik karst tepesi topografyası adı verilen bu tepelerin, dereler ve çaylar gibi daha küçük su seviyelerinin deniz seviyesinin üstünde bulunduğu bir dönemden kalan, kireçtaşı yatakları olduğunu tespit ettiler.

çikolata tepesi
çikolata tepesi

Zamanla, yağış ve doğal su kaynakları dünyada kayboldu, görünüşe göre engebeli arazinin iniş ve çıkışlarının arkasında bıraktı.

Bu tepelere tırmanmak mümkün değil (1997’de korunan bir doğal alan olarak ilan edildi), bu nedenle, halka açık gözlem güvertesinde büyüleyici bir 360° görüntü ile gözlemleyebilmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir