Perde Seçimi Nasıl Yapılır ?

Güneş, üzerine sürekli olarak çarptığı maddelere ciddi zararlar vermektedir. Onları soldurur ve yapılarını bozar. Evlerimiz gün boyunca güneşe maruz kalmaktadır. Camlarımızdan giren güneş camların da oluşturduğu etkiyle daha yüksek bir güce kavuşmaktadır. Bu yolla odaların içerisindeki eşyalara zarar vermeye başlamaktadır.

Bu durumdan bizi koruyacak en önemli eşyamız ise perdelerimizdir. Perdelerimiz ayrıca bizleri dışarıdan izlenmeye karşı da korumaktadır. Bu durum yaşam alanlarımızda gizlilik sağlamamızı mümkün kılmaktadır. Perdeler ayrıca dekorasyonun en önemli parçalarındandır. Tüm bu önemli görevler perdeleri dikkatlice seçmemizi gerektirmektedir.

Doğru Perde Rengi

Perde seçiminin en önemli noktalarından biri perdeyi doğru renkte veya renklerde seçmektir. Bu durum perdelerimizi odanın diğer mobilyaları ve aksesuarlarıyla uyum içerisinde tutmamızı sağlamaktadır. Perdelerimizin diğer eşyalarımızla uyum içerisinde olması tüm odamızın bir bütün içerisinde olmasını sağlayacaktır.

Bu sayede odamızın içerisinde kendimizi çok daha iyi hissedebiliriz. Bu durum yaşam doyumumuzu önemli ölçüde arttıracaktır. Tüm bu nedenler perde seçiminde renklerin önemini gözeler önüne sermektedir.

Doğru Perde Türü

Piyasada çeşitli perde türleri bulunmaktadır. Perde almadan önce güncel olarak bulunan tüm perde türlerine bakmak gerekmektedir. Çünkü teknolojinin gelişmesi çeşitli perde türlerinin üretilmesine olanak sağlamaktadır. Daha modern modeller odanız için çok daha iyi seçimler olabilir. Tüm perde türlerini göz önünde bulundurmak perdenizi kullanım amacına göre seçim yapabilmenizi de mümkün kılmaktadır.

Perdeyi sık sık açıp kapatacağınız bir ortamda kullanacağınız perdeler için bu hizmete daha uygun bir perde türü seçmeniz daha doğru bir karar olacaktır. Ancak diğer durumlarda daha farklı seçeneklere yönelmek daha mantıklı olabilir.

Doğru Perde Uzunluğu

Perdeler çeşitli uzunluklarda kesilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. İlk husus perdenin fazla uzun olmamasıdır. Perdenin takılacağı yükseklik ile yer arasındaki mesafe iyi ölçülmelidir. Uzun perdeler yerde sürüklenecektir. Bu durum hoş hissettirmeyen görüntülere neden olmaktadır.

Diğer yandan, perdenin fazla kısa olmamasına da dikkat edilmelidir. Fazla kısa perdeler camları tam olarak kapatamamaktadır ve yaşam alanınızın gizliliğini sağlamanız mümkün olmayabilir. Diğer yandan perdenizin kalorifer peteklerinizin önünü kapatmaması da kriterleriniz arasında yer alacak mantıklı seçeneklerden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir