Sigaranın Zararları ve Bırakma Yöntemleri

Sigaranın vücut için ne kadar zararlı olduğunu herkes çok iyi biliyor. Hem sigaraların üzerinde hem de birçok medya organında sigaranın zararlı olduğu bet bir şekilde belirtilmekte. Ancak bağımlılık yaratan bu maddeden kurtulmayı başaramıyor. İçerisinde yer alan 4800’den fazla madde de vücuda zarar vermeye devam ediyor.

Düzenli olarak sigara tüketen kişilerde;

  • Solunum güçlüğü ve kronik öksürük,
  • Damarlarda sertleşme ve tıkanıklık,
  • Cilt renginin griye doğru yaklaşması ve solgun bir görünüm,
  • Dişlerse sararma ve lekeler,
  • İnme ve beyin kanaması,
  • Diyabetli hastalarda kalp krizi,
  • Sertleşme gibi cinsel bozukluklar,
  • Düşük problemleri,
  • Çok sayıda kanser türü, görülebilmektedir.

İnsan vücudu için sigaranın zararları her zaman üst seviyededir. Vücudun aktif bütün sistemlerine zarar verir. Solunum sisteminden boşaltıma, iskelet sisteminden duyu organlarına kadar bütün birimler zarar görecektir.

Sigaranın zararlarından bahsederken her zaman hangi hastalıkların oluşumuna katkı sağladığından bahsedilir. Ancak en büyük zararı olan can kayıplarından bahsedilmez. Sigara net bir şekilde insanların hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Dünyada her saniye insanlar sigaradan yaşamını yitirmekte.

Sigara Bırakma Yöntemleri Neler?

Siz de sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olan ancak bırakmayı başaramayan kişilerden olabilirsiniz. Bu konuda yalnız olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Sigara tüketen kişilerin büyük bir çoğunluğu ilk fırsatta sigarayı bırakmak istiyor. Maalesef bu isteğin pratiğe döküldüğü ve insanların sigarayı bıraktığı durumlar yeterli seviyede değil.

İnsanların nikotine karşı toleransları farklı düzeydedir. Bazı insanlar çok rahat bir şekilde sigarayı bırakabilirken bazıları için bu çok zordur. Vücudun nikotin isteği çok üst düzeyde olabildiğinden insanlar yardım almadan sigarayı bırakamazlar. Bu doğrultuda birçok özel çalışma yapılmaktadır. Profesyonellerden alınan yardımlar ile sigaradan kurtulmak her zaman daha kolay bir hal alabilir.

Ülkemizde sigara bırakma yöntemlerinin ilk sırasında “171 ALO Sigara Bırakma Hattı” gelir. Sigaradan kurtulmanız için uzman hekimler tarafından bazı testler yapılır ve sonrasında ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavisi ile birlikte her geçen gün sigara tüketimi azalacaktır. Bir süre sonra tamamen sigara kullanımı son bulur.

Sigara Bırakmada Alternatif Yöntemler

Kendi iradeniz ile sigarayı bırakamıyorsanız alternatif yöntemlere yönelmeniz gerekebilir. Nikotin sakızları ya da bantları en popüler yöntemlerden bir tanesidir. Ayrıca akupunktur gibi alternatif tıptan da fayda alınabilir.

Kısa süre içerisinde sigarayı bırakıp sigaranın zararları ile karşı karşıya gelmekten kurtulabilirsiniz. Azimli bir biçimde çaba gösterdiğinizde sonuç almamanız için hiçbir sebep yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir