Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlığımız bizlerin en kıymetli hazinesidir ancak ne yazık ki kıymetini, onu kaybetmeden anlamıyoruz. Herhangi bir sağlık problemi olmayan insanlar sanki hiç olmayacakmış gibi hissediyor ancak hayatın neler getireceği bilinmez. Bir bakarsınız sapasağlam olan bedeniniz size sağlığınızın kötüye gittiğine dair birtakım uyarılar vermeye başlamış.
Dileriz ki hiç sağlık problemi yaşamayın, ama olası ihtimallere karşı da hazırlıklı olmalısınız. Ne yazık ki sağlık problemlerinin birçoğu oldukça maliyetli tedaviler gerektiriyor. Bu nedenle iyi bir önlem alarak, olası sağlık problemlerinizin tedavi giderlerini önceden biriktirmekte fayda var. Peki bunu nasıl mı yapacaksınız? Tabi ki sağlık sigortaları ile.
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde hiçbir ek ücrete tabii olmadan tüm tedavi, muayene ve tahlil giderlerini karşılayan bir sağlık sigortası türüdür. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmadan önce, sigorta kapsamını öğrenmeniz sizin için faydalı olacaktır. Gelin bu konuyu daha detaylıca ele alalım.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamı temel olarak iki farklı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; ayakta tedavi hizmeti ve yatakta tedavi hizmetidir. Ayakta tedavi hizmetinin içeriğinde; muayene, küçük cerrahi müdahaleler, tahlil ve tetkikler bulunmaktadır. Yatakta tedavi hizmetinin içeriğinde ise; oda, refakatçi, yemek, diyaliz vb. hizmetler yer almaktadır.
Yukarıda belirtilen hizmetlerin dışındaki işlemler için ek paket alarak Tamamlayıcı Sağlık Sigortanızın kapsamını genişletmeniz mümkündür. Bu durumlarda poliçeniz yeniden hazırlanacaktır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamının dışında kalan bazı durumlarda vardır. Bu durumların sigortaya dahil olup olmayacağı ise sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Kapsam dışında kalan durumlar;
• Mevcut hastalık; Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) yaptırmak isteyen kişinin belirlenmiş bir hastalığı var ise, mevcut hastalığı Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsamının dışında kalır.
• SGK sigortası aktiflik durumu; eğer TSS yaptırmak isteyen kişinin SGK sigortası aktif değilse Tamamlayıcı Sağlık Sigortası kapsam dışı kalır.
• İlaç masrafları; Hastalıkların tedavisine yardımcı olacak her türlü ilaçlar Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının kapması dışındadır.
• Diş tedavileri; TSS yaptırmış kişilerin diş tedavi giderleri sigorta kapsamında olmayacağından TSS tarafından karşılanmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir