Unutkanlıkla Başa Çıkmanın Yöntemleri Nelerdir?

Unutkanlık hemen hemen herkesin başına gelen bir durum olup bazı kişilerde ise daha sık rastlanan bir durumdur. Unutkanlık ile ilgili olarak her daim söylenen yaşa bağlı söylenenleri tamamen uydurma olup uzmanlara göre ise her yaşta unutkanlık durumu yaşanabiliyor.

unutkanlık
unutkanlık

Unutkanlık yaşının gitgide düşmesinde ise uzmanlar teknolojiyi işaret ediyorlar. İnsanlar eskiden birçok şeyi ezberinde tutmak zorunda olurken şu anda hiçbir şeyi ezberlemek zorunda kalmaması, aradığı birçok bilgiye tek tıkla ulaşabilir olması, cep telefonu numaralarının her an yanında olması sebep ile ezberleme ihtiyacı hissedilmemesi yer alıyor. Bunun yanı sıra beyin için önemli bir egzersiz olan hesap yapma işlemi cep telefonları sayesinde her an her yerde akıldan yapılmadan gerçekleştirilebiliyor. Bu ve benzer birçok durum beynin tembelleşmesine sebep olmaktadır.  Aynı zamanda B vitamini açısından zengin olmayan öğünlere yer açılması da unutkanlığın artışında önemli bir etkendir.

unutkanlık tedavisi
unutkanlık tedavisi

Unutkanlık Durumunda Ne Yapılabilir?

Unutkanlığın belli aşamaları olup ilerisi ise tehlikeli durumlardan kadar uzanabiliyor. Bu sebep ile unutkanlık durumunda ilk olarak beyin egzersizleri yapmaya aklınızda bazı şeyleri tutmaya çalışmaya, hesap yapmaya ve kitap okumaya yer açabilirsiniz. Aynı zamanda B vitamini zengin olan öğünlere de yer vermeniz önerilir. Bu ve buna benzer uygulamalar sonrasında başarı elde edemediyseniz hekim ile görüşerek unutkanlığı temelinde yatan sebepleri detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir