Anasınıfı Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anasınıfı öğretmeni olabilmek için öncelikli olarak bu mesleklerle ilgili eğitim almamız gerekiyor. Anaokulu öğretmeni olmak isteyenlerin 4 yıllık lisans bölümünü bitirmesi gerekiyor. Ev ekonomisi çocuk gelişimi okul öncesi öğretmenliği ve anaokulu öğretmenliği birimine bölümlerinden en az birini bitirmiş olanlar anaokulu öğretmeni olmak için hak kazanmaktadırlar.

Anasınıfı Öğretmeni Nasıl Olunur

Eğitim fakültelerinde okul öncesi öğretmenliği yani anaokulu öğretmenliği bölümünden mezun olanlar KPSS’ye girer ve MEB bünyesinde görevlerini alabilirler. Ev ekonomisi ve çocuk gelişimi bölümünden mezun olanlar MEB’de kadrolu olarak görev yapabilmek için formasyon eğitimi alırlar ve sonrasında atamaları gerçekleşir. Çocuk gelişimi ve ev ekonomisi mezunları formasyon almadan direkt olarak öğretmenlik yapmak istiyorlarsa özel sektörde anaokulu öğretmeni olarak çalışmaya başlayabilirler. Kreş ve Ana Okullarında yıllık sözleşme ile staj yaparak görevlerine başladıkları takdirde kısa bir süre içerisinde kendilerini geliştirebilirler.

Anaokulu Öğretmeni Yardımcılığı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Anaokulu öğretmeni yardımcıları genellikle 2 yıllık bölümlerden mezun olmuşlardır. Çocuk gelişimi bölümünü bitirmiş olanlar anaokulu öğretmeni yardımcılığını yaparlar. Bu bölümü tamamlayanlar MEB Anaokulu ve kreşler de görev alırlar.

Anaokulu Öğretmeni Olabilmek İçin Gerekli Şartlar?

Anaokulu öğretmeni olabilmek için öncelikle olarak 4 yıllık lisans mezunu olmak gerekiyor. Çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği, ev ekonomisi ve anaokulu öğretmenliği bölümlerinden birini bitirmek şart. Eğitim fakültesi dışında bitirilen bölümle ilgili formasyon eğitimi almak KPSS’de başarı elde etmek özel sektörde hizmet veren kreş ve anaokullarında formasyon eğitimi almadan da anaokulu öğretmenliği yapılabilmektedir.

İlkokul Öğretmenine Sahip Olması Gereken Özellikler

  • Anaokulu öğretmenlerinin çocuklarla arasının iyi olması gerekiyor.
  • Yüksek iletişim becerisi çocuk psikolojisini anlayabilmek,
  • Çocukların gelişim özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak,
  • Acil yardım tekniklerinin biliyor olmak,
  • Organizasyon yeteneğine sahip olmak
  • Çocukların yaş özelliklerini göz önünde bulundurarak onların gelişimine uygun oyunlar oynayabilmek.

Anaokulu Öğretmenlerinin Görevi Nedir?

Anaokulu öğretmenleri 3 ile 6 yaş arası çocuklarla ilgilenmektedirler. Çocukların psikolojik ve fizyolojik yapılarını gelişimlerini desteklemeye yardımcı olurlar. Ayrıca motor becerilerinin gelişmesi için yapmış oldukları etkinlikler büyük fayda sağlar. Okul hayatı içerisinde çocukların iletişim ve zihin olarak eğitim ve öğretime hazır olma  imkanı sunar. Hayal dünyalarını geliştirebilmek için farklı faaliyetler ve etkinlikler düzenler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir