Kripto Para Saklamanın Güvenli Yöntemleri

Yaklaşık 8-9 yıl önce hayatımıza giren kripto para, tamamen dijital, takas işlemlerinde kullanılabilen, şifrelenmiş, sanal para birimidir. Kimi insanlar tarafından geleceğin para birimi olduğu da savunulmaktadır.

Son dönemlerde insanların kripto paralara olan ilgisi büyük oranda arttı. Yasal bir dayanağı olmayan kripto varlıklara yatırım yapan insanların büyük riskler aldıkları aşikâr. Yaşanılan belirli skandallardan sonra, kripto para yatırımcıları paralarının güvenliğinden korkmaya başladılar.

Kripto Paraları Saklamak için 4 Yöntem

Kripto paraları saklamak için soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlar, donanım cüzdanları ve kripto varlıklar için saklama hizmeti veren kuruluşlar olmak üzer 4 güvenli yöntem olduğu söylenmektedir. Cüzdan yönetimindeki en önemli noktanın ise özel anahtarların güvenliğinin sağlanması olduğu belirtiliyor.

Huobi Global Bölge Genel Müdürü Alphan Göğüş, özel anahtarları banka kartınızın pin kodu gibi hayal edebileceğinizi, bu bilginin sadece size özel olduğunu bilmenizi ve özel anahtarınızı kimseyle paylaşmamanız gerektiğini söylüyor.

Huobi Global Bölge Genel Müdürü Alphan Göğüş’ün söylediği bu 4 yöntemlerden, soğuk cüzdanlar; internet bağlantısı olmayan bilgisayar veya akıllı telefon üzerinden oluşturulmakta ve uzun vadeli yatırımlar için en güvenilir saklama yöntemi olarak değerlendirilmekte.

Sıcak cüzdanlar ise internet bağlantısı kullanan mobil cüzdan uygulamaları üzerinden veya tarayıcı eklentileri üzerinden çalışmaktadır. Oluşturacağınız özel anahtar sayesinde kripto varlıklarınızı güvende tutabilir ve istediğiniz an alım-satım yapabilirsiniz.

Üçüncü yöntem olan donanım cüzdanlarının, soğuk cüzdanlar gibi internet bağlantısı gerektirmeyen bir yöntem olduğunu söyleyen Alphan Göğüş, donanım cüzdanlarının kriptografik açıdan güvenli çipler ile varlıkları güvende tutuğunu dile getirmektedir.

Son olarak, kripto varlıklar için saklama hizmeti veren kuruluşlardan; kripto para borsaları veya kripto para bankaları, kripto varlıklarınızı sizin adınıza kendi cüzdanlarında saklamaktadır. Ancak olası bir siber saldırı sonucunda kripto paralarınızın çalınma riski her zaman vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir