Küncü Nasıl Kullanılır?

Afrika kökenli olan susam, yöresel yerlerde küncü ismi ile de bilinir. Günümüzde de pek çok farklı yöre de susam küncü ismi ile de biliniyor. Küncü nedir sorusu bilmeyenler için merak edilen bir konudur. Küncünün insan sağlığına da pek çok faydası bulunur. Bunun yanında son derece lezzetli olması nedeni ile yemeklerde ve çeşitli pasta ve böreklerde de çok fazla kullanılır. Yemeklerde kullanılmasının yanı sıra besleyici olması nedeni ile yağı çıkarılarak yağ olarak da sıklıkla kullanılır.

Küncü nedir sorusu insanların araştırdığı konulardan biridir. Yağlı bir tohum olarak da bilinen bu bitki yüksek vitamin değerlerine sahiptir. Bağışıklığı güçlendirmesi ve aynı zamanda koruması ile de bilinir. Diyabeti önleme özelliği de bulunur. Bunun yanında kan şekerini dengeler ve bağışıklık düşmesini engeller.

Küncü Faydaları Nelerdir?

Küncünün insan sağlığı açısından pek çok faydası vardır. Afrika kökenli olan bu bitki yağlı tohum kategorisinde yer alır. Küncü nedir sorusunun en basit cevabı bu şekildedir. Vitamini yüksek bir bitki olması nedeni ile tohumlarının yağı çıkarılarak da kullanılır. Bağışıklığı güçlendirmesi ile de bilinir. A, C, E vitaminleri açısından da son derece zengindir.

İçeriğinde magnezyum, potasyum, sodyum gibi faydalı mineraller de bulunur. Bu özellikleri nedeni ile kozmetik sektöründe de sıklıkla bu bitkiden faydalanılır. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde hücre yenileme özelliği de bulunur. Bu sebeple özellikle kozmetik sektöründe çeşitli kremlerde kullanılır. Kansere karşı da dirençli etkisi olması nedeni ile de insanlar tarafından sıklıkla tüketilen yağlı bir tohumdur.

Küncü Nasıl Tüketilir?

Küncü pek çok kültürde kullanılan bir tohumdur. Farklı kültürlerde farklı şekillerde kullanıldığı görülür. Faydalı yağlar barındırması sebebi ile karaciğer sağlığı açısından da son derece etkilidir. Küncü yağları çıkarılarak tahin elde edilir. Bunun dışında tohumlar direkt olarak da tüketilebilir.

Pek çok faydası bulunması nedeni ile kozmetik sektöründe de bu besinden sıklıkla faydalanılır. Özellikle cilt yenileme ve nemlendirme özelliği ile tercih edilen bir üründür. Saç derilerini besleme özelliği nedeni ile şampuanlarda da bu bitkiden faydalanılır. Küncü yağı saçların daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. https://www.demirbasmakina.com/kuncu-nedir sitesinden küncü alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir