Asla Denememeniz Gereken Kılıç Yutma Numarası

Şimdiye kadar kılıç yutan bir performans izlediyseniz, performansın seyircinin güvendiği bir sihirbaz gibi hissetmeye çalıştığı izlenimini de almış olabilirsiniz. Seyircileri, kılıçları incelemek veya ağzından çekmek için gösteriye katılmaya bile davet edebilirler. İzleyiciler de kılıç yutma numarasını bir sihir gibi düşünürler. Ancak, birinin uzun metali midesine kadar indirdiğine inanmaktan çok, bunun bir yanılsama olduğu fikrini kabul etmek daha kolay olabilir.

kılıç
kılıç

Kılıç Yutma Numarasının Sırrı Nedir?

Gerçek kılıç yutma numarası illüzyonları veya önleyici yutulan metal boruları içermez. Bunun yerine, çok sayıda fiziksel ve psikolojik hazırlık içerir ve tekniği öğrenmek yıllar sürebilir. Bir kılıcın yutulması, esasen birbirinden farklı olan iki nesnenin (üst gastrointestinal (GI) sistemi ve kılıç) arasındaki etkileşimdir.

Boğaz ve mide arasındaki GI yolu, nispeten yumuşaktır ve rahat haliyle birkaç belirgin eğriye sahiptir. Öte yandan, bazı kılıç yutucuları dalgalı bir bıçağı veya kavisli kılıçları performanslarına dâhil etse de çoğu yutma kılıcı tamamen düzdür. GI yolunu, kılıç kayan canlı bir kılıf olarak düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, tedbir için kullanılan kılıçların keskin kenarları olmamasına rağmen, hala GI yolunu delme, kazıma yeteneğine sahiptirler.

kılıç yutma
kılıç yutma

Bir kılıcın nasıl yutulacağını öğrenmek çok pratik gerektirir. Bir oyuncunun bir kılıcı yutabilmesi için çeşitli kasların kasılmasını gerektirir. İşte bu sırada neler oluyor:

  • Sanatçı başını geriye çevirir, boynunu dümdüz uzatır, yemek borusunu düzeltmek için ağzı ve diğer kaslarını kullanır.
  • Dilini bilinçli bir şekilde dışarı çeker ve boğazını rahatlatır.
  • Kılıcı GI kanalıyla hizalar ve onu ağız, yutak, yemek borusu kanalından mideye doğru hareket ettirir. Tükürük kılıcı kaydırır, bazı oyuncular, yağ veya jöle gibi ek yağlayıcılar kullanırlar.
  • Yolda, kılıç boğaz kanalının eğrilerini düzleştirir. Çok sayıda organı geçerek amacına ulaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir