Organik Ürünler Gerçekten Daha Sağlıklı ve Besleyici midir?

Çoğu insanın geleneksel olarak yetiştirilen ürünleri tüketmekte herhangi bir problemi yoktur, ancak kimyasal kalıntılarını kuvvetle düşünürseniz, göremediğimiz zehirlerin sağlığınızı nasıl kötüleştireceğini öngörebilirsiniz. Doğal ve organik ürünler prensipte benzer olmalarına rağmen sanayi tipi gıda üretiminden şiddetle ayrılır.

Organik gıda ürünleri tarımı, yetiştikleri toprak, soludukları hava ve içtikleri sudaki toksik ve kalıcı kimyasallara maruz kalmalarını en aza indirgeyerek çiftlik çalışanları, aileleri ve tüketicileri için halk sağlığı risklerini azaltır. Çocuklar özellikle pestisitlere-kimyasal koruyuculara karşı savunmasızdır. Pazara organik yiyecek ve lif ürünleri arz etmek, bu toksinleri kullanmaksızın üretilen ürünleri ebeveynlere seçme alternatifi sunar.

hatice teyze organik ürünler
hatice teyze organik ürünler

Organik Ürünler ve Besin Kalitesi

Geleneksel olarak yetiştirilen ürünlerle karşılaştırıldığında organik üretim, sadece kamu sağlığı risklerini azaltmakla kalmaz. Standartlara uygun olarak üretilen organik ürünler, C vitamini, demir, magnezyum ve fosfor gibi besleyici maddeler açısından daha zengindir. Organik olarak yetiştirilen tahıllar, meyveler ve sebzeler, pestisit kalıntılarına daha az maruz kalır.

Belli bir gıdayı yemenin sağlığa olan faydaları karmaşık bir soruyu yanıtlamakla birlikte, çeşitli organik ürünlerin tüketilmesi ile bağlantılı daha sağlıklı beslenme profilleri olduğuna dair kanıtlar ortaya çıkıyor. Örneğin; geleneksel olarak yönetilen süt çiftliklerinde yetiştirilen ineklerin sütünden farklı olarak, organik sütlerde kalp sağlığı dostu omega-3 yağ asitleri konsantrasyonlarının önemli ölçüde daha yüksek olduğu keşfedildi. Diğer bir örnek; organik soya fasulyesi, geleneksel olarak yetiştirilen veya genetiği değiştirilmiş soya fasulyesinden daha sağlıklı bir beslenme profili buldu.

Organik üretimin besin kalitesi ile ilgili 2008 yılında yapılan 100 araştırmanın gözden geçirilmesi ile geleneksel ve organik tarım yöntemlerinin belirli besin maddeleri üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. Rapordaki sonuç: “Evet, organik ürünler ortalama olarak daha sağlıklı ve besleyicidir.”

İnternetten Organik Ürünler Almak

Çarşı, pazar alışverişi alışkanlığı olan insanlar için internetten gıda veya organik gıda satın almak zor olabilir. Her şeyden önce sebze, meyve gibi taze tüketilmesi gereken gıdalarda sadece bir resimden ibaret sanal alışveriş çok cazip gelmeyebilir. Fakat artık gıda ve depolama teknolojisinde sistemler harika işliyor. https://www.haticeteyze.com/ web sitesi gibi popüler bir organik ürün marketinde her ürünün çok taze, doğal, sağlıklı, besleyici ve çok lezzetli olduğuna güvenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir