Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Bel fıtığının oluşum sebepleri arasında pek çok farklı neden yer alıyor. Özel olarak ise ani bir şekilde yapılan hareketler bel fıtığına sebebiyet verebiliyor. Yanlış oturuş biçimi ve ağır yükleri uzun süre boyunca kaldırmak da bel fıtığı hastalığını tetikleyebiliyor. Ameliyat ile tedavi edilebildiği söylenen bu hastalığın aynı zamanda egzersizler ile de fizik tedavisi mümkün olabiliyor.

egzersiz
egzersiz

Evinizde yapabileceğiniz birtakım hareketler ile ağrılarınızı hafifletmeyi de deneyebilirsiniz. Esneme ve gevşeme hareketleri ile ağrılarınızı uzun süre boyunca ortadan kaldırabilirsiniz.

İlk egzersiz hareketi yere yüzüstü yatma hareketidir. El ve ayaklar ise kaldırılarak havada tutulmalıdır. Gökyüzünde uçuyormuşçasına yapılması gereken bu hareketi 9-10 tekrar yapmanız yeterli olacaktır.

Köprü Hareketi

Köprü hareketi verilen egzersizi yapabilmek için yere uzandıktan sonra dizlerinizi kırmanız ve bel bölgenizi yukarıya doğru kaldırarak köprü pozisyonu almanız gerekiyor. Birkaç saniye bu şekilde kaldıktan sonra eski duruşunuza geri dönebilirsiniz. Bu egzersiz sayesinde bel, kalça ve sırt bölümünüzü daha sıkı bir hale getirebilirsiniz.

köprü
köprü

Yarım Esneme Egzersizi

Yarım esneme hareketi yere yüzükoyun uzandıktan sonra baş ve omzunuzu yukarıya kaldırmanız, kollarınızdan destek almanız şeklinde uygulanır. Dirseklerinizi göğüs hizasında öne doğru tuttuktan sonra bel ve sırtınızdaki kasların güçlenmesine pozitif katkı sağlayabilirsiniz.

Bel fıtığı ağrılarına iyi gelen bu hareketleri yaparken dikkatli olmayı ve yavaş hareket etmeyi de unutmayın. Bel fıtığının kesin tedavisi için ise muhakkak uzman bir doktora muayene olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir