Cilt Kaşıntısı Neden Olur ve Tedavisi Nedir

Vücutta oluşan kaşıntılar çoğu zaman alerjiden kaynaklı olsa da karaciğer rahatsızlıklarının da işaretini verebilir. Hormonal bozukluklar, cilt kuruluğu, sabun ya da deterjana alerji durumunda da kaşıntılar görülür. Kullandığınız ilaçlar da çoğu zaman kaşıntı yapar. Cilt kaşıntıları iki haftadan uzun süreli ve özellikle geceleri artıyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

alerji
alerji

Cilt Kaşıntılarına Dikkat

Derinin kuru olması kaşıntıyı artırır. Yaşlı hastaların cildi kuru olduğu için sık kaşınır. Yaş arttıkça deri fonksiyonları esnekliğini kaybeder. Çok sıcak banyo ile duş almak ve sert sabunlar kullanmak, kaşıntıyı artırır. Deride herhangi bir belirti olmadan kaşıntı varsa altta yatan başka rahatsızlıklara dikkat edilmeli.

Kaşıntı tedavisinde ilk olarak nedene yönelik araştırma yapılır. Deri hastalıkları ile bağlantılıysa ilaçlarla kısa sürede tedavi edilir. Pudra ve mentollü kremlerin uzun süre kullanılmaması gerekir. Kaşıntı olan kısımlarınıza karbonatlı su sürebilir ve kaşıntının hafiflemesini de sağlayabilirsiniz.

kaşıntı
kaşıntı

Uzun süreli kaşıntılarda ise hastaya farklı testler uygulanır. Uzun süreli kaşıntıların nedeni karaciğer kanseri de olabileceği için cilt kaşıntısı tedavisini ihmal etmemelisiniz.

Kaşıntı durumlarında aşırı terlemeden kaçınmalısınız. Pamuklu giysileri tercih etmeli ve sentetik kıyafetlerden uzak durmalısınız. Dar ve sıkı giyindiğiniz zaman deriniz tahriş olur, vücut ısınız artacağı için kaşıntı artar. Baharatlı yiyeceklerden, alkol alımından, çok sıcak içeceklerden kaçınmanız gerekir. Özellikle alkol damarların genişlemesine neden olacağı için kaşıntıyı artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir