Dermatolojik Tedavilerde Mevsimin Önemi

Güneşin enerjisi cilt ve vücut için birçok gereksinimin karşılanmasında önemli olmasına karşın, fazla güneşin yaratabileceği zararlar da apaçık ortadadır. Özellikle yaz ayları cilt rahatsızlıklarının arttığı ve dermatolojik rahatsızlıklarda tedavi sürecinin de yaz aylarının yakıcılığından ötürü normal bir şekilde ilerlemediği uzmanlarca ifade ediliyor. Bazı tedavi yöntemlerinde güneşe karşı hassasiyet söz konusu olduğu için kışın uygulanması daha doğru oluyor.

dermatoloji
dermatoloji

Ciltteki lekelenme problemi de kış mevsiminde tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Genetik ve hormonal faktörlerin yanı sıra çevre ve biyolojik koşullardan da kolayca oluşabilen bu rahatsızlıkta, cildin farklı katmanlarında var olan lekelerin giderilebilmesi için cildin soyulması gerekir. Leke derinliğine bağlı olarak cildi hassaslaştıran uygulamalarda güneş cilt yanıklarına yol açabilir.

Akne Tedavilerinde Daimi Yaz Yasağı

Genellikle ciltte çok ciddi çökmeler yarattığında tedaviye ihtiyaç duyulan akneler için kullanılan harici kremlerdeki bileşenlerin bazılarının kullanımı ve güneşli ortamda bulunmak cilt lekelerine sebep oluyor. Yalnızca harici kremler değil hap olarak tüketilen ilaçlarda da cilt kuruluğu ve hassasiyet yaratır.

tedavi
tedavi

Akne tedavilerinde 5 – 6 farklı yöntem olsa da hepsinde yaklaşık olarak aynı oranlarda hassasiyet söz konusu olur. Benzer bir şekilde yine bacaklarda varisli görünümün giderilmesi için yapılan lazer tedavilerinde de hassasiyet görülür. Cilt yüzeyinde oluşan uygulama izlerinin taze olduğu dönemde güneşe maruz kalmak kalıcı izlere yol açabileceğinden dikkatli olmak faydalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir