Enerji İçecekleri Hakkında Tuhaf Bilgiler

Ünlü diyetisyen Canan Karatay’ın konu hakkında yaptığı açıklama sonrası yeniden gündemimize giren enerji içeceklerini sıklıkla konuşur hale geldik.

Çoğumuz enerji içeceklerini içiyoruz zira yoğun çalışma ve stres koşulları altında çarenin böylesi bir içecek olduğunu düşünüyoruz.

Kimilerimiz uzun yollarda araba kullanırken, kimilerimiz dayanılmaz olan patron ile sorunlar yaşarken, kimilerimiz ise her şeye yetişmeye çalışırken.

enerji
enerji

Hepimizin de çok kolay tahmin edebileceği üzere enerji içecekleri tam bir kafein deposu ve bir süre sonra tıpkı diğer benzer içecekler gibi bağımlılık yapabiliyor.

İçinde yer alan şeker, muhtelif vitaminler, özel olarak yetiştirilen uyarıcılar, taurin ve yağlar enerji içeceklerinin diğer bileşenleri ve bunların bir araya gelmesi de bu içeceği oluşturuyor.

Ne Yapmalı?

Lakin ortada dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken çok önemli olan hususlar var. Elbette içip, içmeyeceğinize siz karar vereceksiniz ama bu içeceklerin 18 yaşından önce içilmesinin gençlerin sağlığını olumsuz olarak etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Nitekim basına da yansıdığı üzere bir gün içinde birden fazla enerji içeceği içen gençlerin ve kimi zaman yetişkinlerin istemesek de kalbinin durduğunu okuyoruz.

enerji içecekleri
enerji içecekleri

Bir diğer önemli husus kalp dışında beyni de olumsuz yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Sürekli ve yüksek dozda içilmesi kaygı ve uyku bozuklukları, kas seğirmeleri, tükenmişlik sendromu ve huzursuzluk gibi sorunlara yol açabiliyor.

O yüzden bağımlı olmamak ve çok gerekmedikçe içmemek en doğru olan yöntem. Bunun yerine enerji için doğal yöntemlere başvurmak ideal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir