Evcil Hayvanlar Nerelere Giremez?

Evcil hayvanlar dünyanın çoğu yerinde birçok işletmeye girebilmeye başladılar. Fakat hala belirli sebeplerden dolayı bazı alınmadıkları yerler olabiliyor. Bunlar çoğu zaman işletmenin ya da girecekleri kurumun politikasına bağlı olsa da bazı yerler için kesin kurallar da bulunabiliyor.

Restoranlar ve Kafeler

Hijyen sebeplerinden dolayı evcil hayvanlar restoranlar ve kafelerin iç kısımlarına alınmıyorlar. Fakat bahçesi ya da açık alanı olan bir işletmeye gidiyorsanız evcil hayvanlarınızı rahatça yanınıza alabilirsiniz.

Evcil Hayvan

Oteller

Evcil hayvanların otellere ve diğer konaklama merkezlerine girebilmesi tamamen işletmenin politikasına bırakılıyor. Bazı oteller evcil hayvanlarınızı sizinle beraber misafir edebiliyor. Fakat bazıları ise evcil hayvanların işletmede kabul edilmeyeceğini söylüyor. Bunu öğrenmek için işletmeyle direkt olarak görüşmeniz gerekiyor. Eğer hayvanlarınız konaklama yapacağınız yere kabul edilmiyorsa ekstra bir seçenek de bulabiliyorsunuz. Artık çoğu şehirde, özellikle tatil beldeleri bol olan şehirlerde, evcil hayvan otelleri bulunuyor. Önce tesisin güvenliğiyle ilgili kısa bir araştırma yaptıktan sonra evcil hayvanlarınızı bu işletmelere emanet edebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak da anlaşmalı olduğunuz veterinerler de belirli süre içerisinde hayvanlarınızı misafir etmeyi kabul edebiliyorlar.

Uçaklar ve Toplu Taşıma Araçları

En son yönetmeliğe göre uçaklar evcil hayvan alımı yapıyor. Fakat bunun için bazı kriterler bulunuyor. Öncelikle eğer evcil hayvanınız 8 kilo ve altı bir kiloya sahipse, uçaklarda yanınızda seyahat edebiliyorlar. Fakat biraz erken davranmanız gerekiyor. Çünkü havayolu şirketleri bir uçak içerisinde sadece bir tane evcil hayvan kabul ediyorlar. Aksi takdirde hayvanların birbirleriyle anlaşamaması ve kokularını almaları durumunda sorun çıkabiliyor. Bunun için de havayolu şirketini arayıp evcil hayvanınız için kayıt yaptırmanız gerekiyor. Sonrasında ise check-in yapacağınız sırada evcil hayvanınızın kimliğini yanında mutlaka bulundurmanız gerekiyor. Bu kimlikleri ve aşı kartlarını veterinerlerden edinebiliyorsunuz.

Eğer evcil hayvanınız 8 kilo üzerinde ise, kendisini uyutup uçağın alt bagaj kısmında seyahat etmesini sağlayabiliyorsunuz. Fakat bu yöntem hayvan sahipleri tarafından pek tercih edilmiyor. Çünkü hayvanlar ilacın etkisinden hemen çıkamayabiliyorlar.

Diğer toplu taşıma araçlarında ise evcil hayvanlar kabul ediliyor. Şu anki yönetmeliğe göre evcil hayvanlarınızı metro, otobüs, vapur, vb. toplu taşıma araçlarınızda yanınıza alabiliyorsunuz.

Diğer İşletmeler

Müzeler, tiyatro ve sinema salonları, mağazalar ve bunun gibi diğer işletmelere giriş izinleri de tamamen işletmenin politikasına bırakılıyor. Bu aşamada sorun yaşamamak için de önceden işletmeyle iletişim kurup bu konudaki politikalarını öğrenebilirsiniz. Bazı müzeler evcil hayvanlarınızı misafir edebilirken bazıları eserlerin hassasiyetinden dolayı kabul etmeyebiliyor. Bazı büyük işletmelerin ayrıca şu şekilde yardımları da olabiliyor: Bazı alışveriş merkezleri ve büyük işletmeler sizin işiniz görülürken hayvanlarınızı onlar için oluşturdukları oyun alanlarında misafir ediyorlar. Böylece hem evcil hayvanlarınız sosyalleşmiş oluyor, hem de sizler rahatça işlerinizi halledebiliyorsunuz.

Bu bilgilere rağmen yine de bir yere gitmeden önce iletişim kurmanız tavsiye edilir. Böylece oluşabilecek herhangi bir aksiliği önceden önlemiş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir