Backlink Alma Nedir?

İnternetin gücünün arttığı bu dönemde insanlar sahip oldukları internet sitelerinin trafiklerini artırmak ve rakiplerinin önüne geçmek için yeni yollar aramaya başladılar. Bu aramalar sonucunda SEO uyumu dediğimiz bir kavram ortaya çıktı. İnternet sitenizin SEO uyumlu olması demek, arama motorlarında üst sıralarda yer almanız ve bu sayede sayfanıza gelen ziyaretçilerin artması demektir. İnternet sitelerinin SEO uyumlarının artması için kullanılan yöntemlerden birisi ise ”backlink alma” adı verilen bir yöntemdir. Backlink, bir siteye girdiğinizde yazıların arasına konulmuş olarak göreceğiniz linklerdir. Bu linkler sayesinde konuyla ya da anlatılan terimle bağlantılı olan başka bir siteye yönlendirilirsiniz.

Backlink alma, sayfa trafiğini artırmada en verimli yöntemlerden birisi olsa da en çok dikkat edilmesi gereken alanlardan da birisidir. Backlink alarak ya da vererek internet sitenizin SEO uyumunu ve okuyucular açısından güvenilirliğini artırabilseniz bile, yanlış backlink kullanımında internet siteniz tam tersi yönde etkilenebilir. İnternet sitenizin prestijini kaybetmesi ise, hiç olmamasından daha kötü bir durumdur. Güvenilirliğinizi eski haline getirmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden backlink kullanımında çok dikkatli olmalısınız.

Backlink Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO uyumlu içeriklerde backlink kullanımına çok dikkat edilmelidir. Çünkü arama motorları bu alanda çok dikkatli çalışır. Eğer backlink’lerinizi hileli bir şekilde elde ettiyseniz, sitenizin banlanmasına kadar büyük sonuçlar doğabilir.

Backlink kullanımı bazı site sahipleri tarafından pek tercih edilmezler. Sebebi ise kendi sitelerinden okuyucu kaybetmemektir. Fakat yerinde verilmiş ve güvenilir bilgi içeren backlink’ler sizin sitenizin de güvenilirliğini artırma potansiyeline sahiptir.

backlink

Backlink Alma Nedir?

Backlink almak, başka bir internet sitesinin, sayfasında sizin linkinizi kullanması demektir. Bu kullanımın sizin talebiniz sonucunda gerçekleşmesi zorunlu değildir. Bir içerik yazarı, içeriğinizi güvenilir ve doğru bulduğunda kendi sayfasında size backlink verebilir. Böylece, o sitenin okuyucuları sizin internet sitenize yönlendirilmiş olacaklardır. Bu durum internet sitenizin trafiğini artıracağı için, SEO sıralamanızda pozitif yönde etkisi bulunur.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almanın birkaç farklı yolu vardır. Öncelikle başka sitelere backlink verebilirsiniz. İnternet sitesi sahiplerinden alınan geri dönüşlere göre, backlink vermek de backlinka almanın bir yolu olarak gösteriliyor.

Bunun dışında trafiği yüksek olan internet sitelerinden backlink talebinde bulunabilirsiniz. Yüksek trafikli internet sitelerinin önerilmesinin ise bazı sebepleri vardır. Bir internet sitesinin fazla ziyaretçisinin olmasının sebebi, o siteye duyulan güvendir. Güvenilirliği fazla olan internet sitelerinin size backlink vermesi, sizin internet sitenizin de güvenilirliğinin artmasını sağlayacaktır.

İnternet siteleri dışında blogger’lardan da backlink talebinde bulunabilirsiniz. İnsanlar blogger’ları deneyim ve önerilerini merak ettikleri için takip ederler. Güvenilir bir blog yazarının vereceği backlink, sizin internet sitenizin prestiji açısından da faydalı olacaktır.

Son olarak, bu yollar dışında, backlink satın alımı da yapabilirsiniz. Backlink satın alma araçları, internet üzerinden sizlere yardımcı olan aracı şirketlerdir. Genelde aylık üyelik satın almanız beklenir. Ücretinizi ödedikten sonra, anlaşmasını yaptığınız miktarda backlink sizlere verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir