Hamile Kalmadan Yapılması Gerekilenler

Eğer planlı bir gebelik düşünüyorsanız daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için hamile kalmadan önceki yapmanız gerekenleri uygulayarak çok daha sağlıklı bir döneme giriş yapabilirsiniz.

Jinekolojik Muayene

İlk işiniz mutlaka bir kadın doğum uzmanına gitmek ve muayene olmaktır. Sizlere her şeyin yolunda gittiğini ve hamile kalabileceğinizim bilgisini veriyorsa ilk adım tamamdır. Bazen görülen kistler ya da oluşan mikrop dolayısı olan akıntılar gebeliği ertelenmesine neden olabilir. Dolayısı ile bu adım oldukça önemlidir.

gebelik
gebelik

Diş Muayenesi

Her gebelik öncesi ertelenmeyecek diğer bir öneri ise kesinlikle bir diş hekimi ziyareti olacaktır. Yapılan araştırmalara göre gebelikte diş ağrısı çekme olasılığı oldukça yükse. Oluşan çürük dişler, 20’lik diş çekimleri gibi birçok ince ayrıntı için bilgi almalı ve yapılacaklar var ise gebelik öncesi yaptırmalısınız. Gebeliğin ilk 3 ayında ve son 3 ayında diş hekimleri genellikle bir tedavi uygulaması yapmazlar ve bu da acıyı göz göre göre çekmenize neden olur.

Tatil Planları

Hamilelik döneminizde doktorunuz seyahat etmenizi doğru bulmayabilir. Bu sebeple öncesinde bir balayı yaşamak istiyorsanız küçük bir tatil planlayabilir ve iyice dinlenebilirsiniz. Gebelik sırasında ve sonrasında sizleri yoğun bir tempo bekliyor olacak.

hamilelik
hamilelik

Folik Asit Kullanımı

Doktorunuz zaten gebelik öncesi muayenede sizlere folik asit kullanımı önermeye başlayacaktır. Gebeliğinizin 3. Ayına kadar kullanılması önerilen folik asit hamile kalmadan önceki süreçte doktor kontrolü ile başlatılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir