İlişkilerde Güven Sorununu Aşma Yolları

Genel olarak eşler ya da sevgililer üzerinden yorumlanan güven aslında tüm ilişkilerde yer alan en önemli unsurlardan biridir. İletişim denilen olgunun yalnızca iki kişi ile yürütülüyor olmasından ötürü, anne – çocuk, baba – çocuk ya da karı – koca iletişimlerinin birebir etkileşimle özellikle konuşma ile geliştirilebilmesi mümkündür.

erkekler
erkekler

İkili etkileşimler yani konuşma, sosyal aktivitelere beraber katılma eylemleri kişiler arasındaki güven, saygı ve sevginin yani sağlıklı bir iletişimi mümkün kılan kavramların güçlenmesine yardımcı olur.

Hasır Altı Yapılan Konular Aşılamaz Dertlere Dönüşebilir

Sağlıklı iletişimin temelinde yatan güven, saygı ve sevgi unsurları kişilerin birbirleri ile hangi üslupta konuştuklarına, kriz anlarını yönetip yönetemediklerine, dürüst olunup olunmadığına bağlı olarak gelişme ya da gerileme gösterebilir. Gerileme ihtimalinin önüne geçebilmek için ise yaşanan sorunların samimi ve dürüst bir dille ifade edilebilmesi gerekir.

erkeklere soru sormak
erkeklere soru sormak

Güvenmek için dinlemek ve anlamak gerekir. Problemlerin üstünü örtmeye çalışmak, ileri zamanlarda daha sıkıntılı durumlar yaratabilir. İlişkilerin neredeyse hepsinde dinlemek ve anlamak için ise sormak gerekir. Ancak sıkıntılı durumlar ya da olaylar gerçekleştiğinde yapılması gereken ilk şey empati kurmaya ve sakin olmaya çalışılmasıdır. Olayın ya da durumun tartışılacağı ortamdan dikkat dağıtacak unsurları ortadan kaldırmak daha etkili bir iletişimi mümkün kılar. Karşıdaki kişiyi sevmek, anlaşmaya çalışmayı, ona saygı duymak, sakin kalmayı ve empati yaparak anlamaya çalışmak barışmayı hedefler. İlişkide güven ancak bu adımlar sağlandığı zaman temeli sağlam bir şekilde ilerleme gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir