Saçlarınızı Yıpratan Hareketler

Saçlar hem kadınların hem erkeklerin en önemli doğal aksesuarlardan… Haliyle saçlarınızın görünümü de sizi yansıtan, güzelleştiren ya da kötü bir görüntüye sahipse sizi bakımsız gösteren bir rol oynuyor.

Bu yüzden de saçlarınızın bakımına ve sağlığına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konuda birçok tavsiye ve bakım önerisi mevcut… Fakat bu bakım önerilerinin yanında bazı alışkanlıklarımız da var ki, bütün önerileri uygulasanız dahi etkilerini ciddi oranda azaltabiliyor.

saç
saç

Saçlarına sık bakım yapan biri olabilirsiniz. Hatta bu bakımı hem dıştan hem de vücudunuza aldığınız gıdalarla destekliyor olabilirsiniz. Ki en sağlıklısı ve uzun vadede tesirli olanı zaten böylesidir. Ama günlük hayattaki bazı alışkanlıklarınızla bütün bu emeği boşa çıkartabilirsiniz.

Bu Üç Hareketten Kaçının

Saçlarınız ince telli olabilir ve bu yapısı itibariyle de çabuk dolaşıyor olabilir. Bu durumda bazı kişilerde bir alışkanlık haline gelen bir hareket olur. Saçlarını elleriyle sürekli açma hareketi… Ellerini bir tarak gibi kullanarak sürekli saçlarıyla oynayan ve onları açmaya çalışanlara söylemeliyiz ki, bu hareket saçların kırılmasına yol açar ve ciddi şekilde zarar verir.

saça zarar veren şeyler
saça zarar veren şeyler

Bir diğer konu da saçları tararken sert ve hızlı hareketlerde bulunmak… Sert bir şekilde taranan saçta kopmalar çok olur ve bu da yine saçların kırılmasına en çok sebep olan hareketlerden sayılır. Saçlarınızı yumuşak bir şekilde ve doğru bir tarakla, yavaşça taramalısınız.

Saç dipleriyle sürekli oynamak da saça zarar veren bir başka hareket. Bu hareket de bazı kişilerde alışkanlık haline gelmiştir ve bir işle uğraşırken, kitap okurken ya da düşüncelere dalmışken sürekli saç dipleriyle oynar. Bu saçların dökülmesine sebep olan hareketlerdendir. Ayrıca saç diplerindeki yağın ellerinizle teması sonrası, bazı mikropların akne oluşumuna dahi sebep olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir