Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir?

Kitap okumak bazıları için bir zevk meselesiyken, bazıları için de çekilmez bir çiledir. Hele ki küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazanmamış kişiler, yetişkin oldukları zaman hiç kitap okuyamazlar. Daha doğrusu okumak istemezler. Aranılan bilgiler için internet yeterli gelirken, roman tarzı kitaplar da gereksiz gelir onlara.

Kitap okumanın faydasını bilmeyen, bilemeyen ve anlamak da istemeyen kişilere, kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

kitap okuma
kitap okuma

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okuma alışkanlığı, küçük yaşta daha kolay kazanılır. Rengârenk ve eğlenceli kitaplar sayesinde, çocuklar okuma alışkanlığı edinebilir. Bu nedenle çocuklarınızı küçük yaşta kitaplarla tanıştırmalısınız. Onlara en sevdikleri çizgi film kahramanlarını anlatan kitaplar, ilgilendikleri sporla ilgili kitaplar ya da içerisinde resimlerle de anlatım olan hikâye kitapları alabilirsiniz. Aksi halde ilerleyen yaşlarında kitaplarla hiç barışmayabilir.

Çocukluğunda kitaplarla tanışmamış, okumayı sevmeyen birine kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız; ona hediye kitaplar alın. Ama sıkıcı kitaplar olmasın. Akıcı dille yazılmış ve o kişinin ilgi alanlarını da ilgilendiren kitaplar alın. İlk önce sizi kırmamak için okur gibi yapacaktır. Fakat kitabının akıcılığı sayesinde okumaya merak salacaktır. Okudukça yeni dünyalar keşfettiğini görecek ve daha fazla kitapla tanışacaktır.

kitap
kitap

Başkası için değil de, kendiniz için bir şeyler yapmak istiyorsanız; siz de öncelikle ilgi alanlarınıza yönelik kitaplarla başlayın. Örneğin futbolu çok seviyorsanız, futbol maceraları anlatan gerçekçi bir romanla başlayabilirsiniz. Ya da polisiye dizilerden hoşlanıyorsanız, polisiye romanlar da oldukça ilginizi çekecektir. Fakat aldığınız kitabın akıcı olmasına özen gösterin. Bir kitap seçerken, önerilerden yola çıkarak tercihte bulunun.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak veya kazandırmak açısından, ilk okunan kitap çok önemlidir. Doğru tercihte bulunmaya dikkat edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir