Olumsuz Düşüncelerden Kurtulmak için 7 Etkili Strateji

Söyleyecek çok şeyimiz olduğunda bazen olumsuz düşünceler beyindeki küçük bir kıvılcımla başlar. Bunun çıkış noktasının farkındaysak onları hemen tanıyabilir ve olumsuz bir düşünce olup olmadıklarımızı bilebiliriz. Peki, bu olumsuz düşünceden nasıl kurtulacağız? Aşağıdaki stratejiler, olumsuz düşüncelerinizden kurtulmanıza ve olumlu düşünmeye başlamanıza yardımcı olabilir.

unutkanlık tedavisi

  • Düşüncelerinizi izleyin:  Olumsuz düşünceler genellikle bilişsel çarpıklığın bir ürünü veya irrasyonel düşüncenin kalıplarıdır. Onları seyirciymiş gibi izleyin. Zihninizi ele geçirmesine izin vermezseniz, er veya geç, onları görmezden geleceksiniz.

 

  • Hareket edin: Kendinizi olumsuz bir düşünceye kaptırdığınızda, hareket edin, pozitif düşünceleri uyandırın. Bu, yürüyüş yapmak, dışarı çıkmak, koşmak, dans etmek veya yoga yapmak için iyi bir zamandır.

 

  • Kendinize ayna tutun: Yaptığımız bir şeyi sorguladığımızda bunu yalnızca daha fazla düşünerek çözebiliriz. Gerçekten düşüncelerinizin bir parçası olan nedenleri çözmeli ve zihninizin içinde yarattığınızdan kurtulmalısınız.

 

  • Olumsuz düşünceleri tetikleyen şeylerden kaçının: Bir şarkı, resim, kitap, TV’de gördüğünüz bir şey olabilir, hangi şeylerin negatif düşüncelere yol açtığını anladıktan sonra, bunlardan kaçının. Hoş hisler uyandıran diğerleriyle değiştirin.

 

  • Pozitif insanlar ve hoş deneyimlerle kendinizi çevreleyin:  Gördüğünüz, duyduğunuz ve okuduğunuz şeyler, çevrenizdeki insanlar olumluysa, olumsuz düşünceleri uzak tutmak daha kolay olur.

 

  • Olumlu düşünme alışkanlığı edinin: Olumsuz düşünme, öğrenilmiş bir alışkanlık haline gelme eğilimindedir. Bu nedenle, sürekli bir olumsuz düşüncenin sizi istila etmesine izin vermek yerine, farklı senaryolarda olumlu düşünme alışkanlığını seçin.

Unutmayın ki kimse mükemmel değildir, önemli olan hatalardan ders alarak olgulaşmaktır.  Negatif düşüncelerinizi uyandıran bir çaresizlik ise gücünüze ve yeteneklerinize odaklanın. Olumlu bakış açısıyla daha mutlu ve başarılı olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir