Tapu Harcı Nedir?

Tapu harçları taşınmazların alım ve satım işlemleri esnasında bütün vatandaşlardan tahsil edilen tapu hizmet bedeli olarak adlandırılmaktadır. Tapu harcını yapmadığınız zaman tapu işlemleri gerçekleştiremez ve tapu işlemlerinin gerektiği alanlarda herhangi bir hak talep edemezsiniz. Tapu harcı hesaplama araçları ile ne kadar tapu harcı ödemeniz gerektiğini de hesaplayabilirsiniz.
Tapu işlemlerini yapabilmek için ilk etapta tapu dairesine gitmelisiniz. Tapu dairesinin size vereceği randevuyu alarak randevu saatinden önce tapu harcınızı yatırmalısınız. Taşınmazların alım ve satım işlemlerini yapmak isteyen herkesin tapu harcını eksiksiz bir şekilde zamanında yatırması gerekmektedir.

Tapu Hacı Kimden Alınır?

Tapu harcı alıcı ve satıcı olan kişilerden ayrı ayrı alınmaktadır. Fakat bazı özel durumlarda taraflar kendi aralarında anlaşma yapabilirler. Konu ile ilgili kendi aralarında anlaşma yapan kişiler tapu harcını farklı şekillerde ödeyebilirler. Tapu masrafları iki taraftan da isteneceği ve alınacağı için eğer ev almayı planlıyorsanız, ev alabilmek için ayırdığınız ve hesapladığınız bütçenize tapu bedelini ve tapu harcını da eklemeniz gerekir.

Tapu Harcı Oranları Nelerdir?

Tapu harcı oranları belirli dönemlere göre değişiklik gösterir. Tapu harcı hesaplama araçlarını kullanarak o döneme göre güncel sonuçlara yakın sonuçlar görebilirsiniz. Son yıllarda Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile 15 bin TL’ye getirilen tapu harcı, tekrar önceki seviyeye getirilerek 20 bin TL’ye getirilmiştir. Bu %2’lik bir gideri temsil etmektedir. Örneğin 300 bin TL’lik bir ev almak istiyorsanız 6 bin TL tapu masrafı vermeniz gerekir. Bu sebeple, Satın almayı düşündüğünüz evin toplam tutarının %2’lik kısmını hesaba katarak ev satın alım işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.
Tapu harcı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ve tapu harcı hesaplama araçlarını kullanmak istiyorsanız https://gayrimenkulprojeleri.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir