Zekâ Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Yıllarca zekâ gelişimi hakkında araştırmalar yapıldı. “Acaba zekâ doğuştan mı gelir yoksa geliştirmek mümkün müdür?” konulu birçok araştırma yapıldı. Ve zekânın geliştirilebilir olduğu, çeşitli etkinliklerle bunun mümkün olduğu kanıtlandı. Peki zekayı geliştirmenin yolları nelerdir?

zeka geliştirme
zeka geliştirme

Zekâ Geliştirme Yolları

  • İlk olarak alışkanlık haline getirmeniz gereken bir konudan bahsedelim. Sabah uyandığınız andan itibaren, gün içerisinde bol miktarda su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Beynin yarıdan fazlası sudur. Ve yeterli miktarda su tüketmezseniz, beyninizin yönettiği faaliyetlerde sorun oluşacaktır.
  • Uyku da beyin sağlığı açısından çok önemli ve faydalıdır. Düzenli bir şekilde ve uykunun vücuda fayda sağladığı saatlerde uyumaya özen gösterin.
  • Film izlemekten hoşlanır mısınız? Bunu yaparken bile beyninizi geliştirebilirsiniz. Fakat öyle sıradan filmler değil, sizin düşünmenizi sağlayacak, izlerken sizi zorlayacak filmler tercih edin.
  • Sizden daha zeki insanlarla muhatap olun. Onlarla arkadaş olun, onlarla çalışın. Sizden daha zeki kişilerle birlikte olmanız, siz istemeseniz de beyninizin çalışmasına neden olacaktır.
zeka testi
zeka testi
  • Günlük yaptığınız bir işi her gün başka yollardan yapın. Örneğin iş yerinize her gün aynı yoldan gitmeyin. Farklı yollardan da giderek beyninizi alışkanlıklardan kurtarın. Örneğin sağ elinizle yazıyorsanız, arada bir de sol elinizle yazmayı deneyin. Olmasa bile uğraşın. Farklı şeyler beynin çalışmasına ve gelişmesine olanak sağlar.
  • Her gün bir gazetenin bulmacalarını çözün. Bu sizin düşünmenizi sağladığı için, beyniniz çalışacak ve yeni şeyler öğrendikçe de ufkunuz açılacak.

Ne yaparsanız yapın; düşünerek beyninizin çalışmasını sağlayan ve sizi zorlayan etkinlikler, zekânızın gelişmesini sağlayacaktır. Farklı şeyler denemekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir