Bacaklarda Batık Oluşumunu Önleme Yolları

Kadınların başlarına dert olan istenmeyen tüylerin alınması, kısa bir süreliğine sorunsuz bir şekilde yaşanacağını düşündürtür ancak tüylerin alınmasıyla beraber daha da belirgin hale gelen batıklar hem çirkin bir görüntüye sebep olur hem de ortadan kaldırılması sorunlu bir konudur. Batıklar tüylerin ölü deri tabakasına altına sıkışıp kalması ve çıkmaması sebebiyle oluşur.

bacaklarda kıl dönmesi
bacaklarda kıl dönmesi

Batıkların giderilebilmesi için cildi tahriş etmeyecek kadar yumuşak ama ölünün atılmasına yeterli olacak kadar güçlü bir şekilde keselenmek gerekir. Fakat bunları ortadan kaldırmak, tekrarlanmamasına yardımcı olmayacağı için batıkların neden oluştuğu bilmeli ve batık oluşumunu önleyici adımlar atılmalıdır.

Batık Neden Oluşur?

Batıkta iki temel neden vardır. İlki kıl köklerinin, tüylerin çıkış yönünde gelişmemesi, ikincisi ciltteki ölü deri tabakasının giderilmemesidir. Tüylerin çıkış yönünde gelişmemesi ağda, epilatör gibi bazı yöntemlerde söz konusu olur. Tüyler kökünden alındığı ve böylece yeni kıl kökü oluşumu söz konusu olduğu için cilt yüzeyine çıkamayan kıllar batık oluşturur. Epilatörlerde tüyler tutulup, çıkış yönünden farklı yönlerde çekilir.

batık
batık

Epilatörün batık yapıldığına kanaat getiriliyor ve batıklardan kurtulmak isteniyorsa başka bir yöntem tercih edilmelidir. Ağda yönteminde tüylerin çıkış yönüne doğru çekmek kıl köklerinin deri altına hapsolmasına engel olur. Jilet gibi tüyleri kısaltan yani kesen yöntemlerde ise cilt yüzeyinde ölü tabaka birikir ve bu da bir süre sonra batık oluşumuna neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir