Böcek İlaçlarının Zararlarından Nasıl Korunuruz?

Böcek ilaçları vasıtası ile bu ilaçların etkisine ne kadar maruz kalındığına göre, kronik sağlık sorunlarının gelişmesinde sebep oynuyorlar diye uyarıda bulunan uzmanlar, böcek ilaçlarının daha güvenli kullanımıyla ilgili insanlara şu önerilerde bulunuyor:

böcek ilaçlama
böcek ilaçlama

Sağlıksız koşullarda ve lisanssız şirketlerin ürettiği ilaçlarla bilinçsizce yapılan ilaçlamalar faciayla sonuçlanabilir. Yaşam alanlarınızı güvenilir firmalara ilaçlatmalısınız. İlacın etkileme miktarından fazla ilaç kullanmayınız. Böcek ilaçlarını kullanılmadan önce evde yaşayan tüm fert ve hayvanların başka bir yere taşınması ve etkisi geçinceye kadar evi kullanmamaları ve eşyaların silinip yıkanmasını sağlamak gereklidir. Hamile bir kadın varsa kesinlikle bu ilaçları kullanılmamalı.

Böcek ilaçları dışında çare var mı?

Böcek ilaçlarına hiç maruz kalmak için yapılacak en etkili çözüm öncelikle böceklerin evde çıkmasını engellemek. Bunun için de yapılacak ilk iş etrafa saçılmış yemek artıklarını temizlemeli, böceklerin eve girmeleri içim kullandıkları giriş yollarını izole etmek ve çatlakları tamir etmek.

ilaçlama
ilaçlama

Evinize zaten böcek girmiş ise öncelikle kimyevi olmayan maddelerle onlardan kurtulmaya çalışın. Fosilleşmiş topraktan sağlanan yosun kumu böceklerin dış iskeletlerini kurutması nedeniyle kullanılması sağlık açısından risk taşımamaktadır. Anne babalar böceklerden kurtulmak için mutlaka kimyasal maddeler kullanmaları gerektiğine inanıyorlar ise evin her yere püskürtülen kimyasallar yerine, kovucu bantları tercih etmeliler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir