Çalışan Annelerin İş Yaşamında Karşılaştığı Zorluklar

Dünyanın neresinde olunursa olunsun kadın olmak, zor bir iş. Dünyada her ne kadar iki cins olsa da kadın olmanın getirdiği ağır bedeller var maalesef. Hal böyle olunca da bu durum kadının var olduğu her ortama yansıyor.

Kadın bir de ama mavi yakalı olsun, ama beyaz yakalı olsun anne ise o zaman çok daha başka sorunlar ile karşılaşıyor.

Biz bu yazıda bunlara değineceğiz.

Çalışan Anne
Çalışan Anne

İşte Yaşanan Kimi Zorluklar

İş yaşamında yaşanan sorunlar hem işveren hem de çocuk cephesinde yaşanan problemlere istinaden gelişiyor yani bunu biraz daha açmak gerekirse kadının evde bir yaşamı var ve çocuğun annesinden hangi yaşta olursa olsun bir beklentisi var.

Tüm bunlar da çalışan annenin duygusal durumunu etkiliyor ve anne ister istemez evde ama bakıcıya, ama yakınlarına bıraktığı çocuğuna karşı bir vicdan azabı duyuyor ki bu da iş yaşamında kadının hassaslaşmasına ve kimi zaman istediği verimi yakalamamasına neden oluyor.

Çalışan Anneler
Çalışan Anneler

Olayın bir diğer yönü dünyanın her yerinde olan ön yargılar. Erkeklerin böylesi sorumlulukları olmadığı için biraz daha iş yaşamında avantajlı oluyorlar. Özellikle doğum ve emzirme sürecinde kadınların kullandığı izinler patronlar tarafından iş kaybı olarak değerlendirildiğinden çok istenen bir durum olmuyor ki kimi zaman işverenler bu konuda kadınların sözleşmelerine ciddi yaptırımlar koyabiliyor ki bu da yine çalışan annenin iş yaşamını son derece olumsuz etkiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir