Erkekler için En İyi Cilt Bakım Önerileri

Her bireyin kendi cildi için özel ihtiyaçları olsa da bu bazen sivilce, bazen erken yaşlanma, bazense hiperpigmentasyon olsun hepsini birleştiren bir cilt bakım uygulaması mutlaka vardır. Ancak her cilde gerektiği özeni göstermenin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Kuru/hassas, yağlı/akneye meyilli ve yaşlanma karşıtı olmak üzere üç farklı türde cilt uygulamaları bulunur. Dermatologların önerdiği ve rutin haline getirildiğinde etkili olduğu bilinen cilt bakım önerileri içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Kuru/Hassas Ciltler için Bakım Önerileri

Kuru/hassas ciltler için cilt bakımı nazik bir şekilde cildi nemlendirmeye yönelik planlanır.  Bu durum pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Peki kuru/hassas ciltler için günlük cilt rutini nasıl olmalıdır?

Güne başlarken ciltteki tıkanmış gözenekleri açmak ve tıraş bıçağı darbelerine karşı koymak için yeterince etkili ancak ciltteki doğal yağları korumak için de nazik bir temizleyici ürün kullanılabilir. Bir lipo-hidroksi asit içeriği gözenekleri temizleyebilir ve cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olabilir. Cilt ekstra neme ihtiyaç duyacağından hafif ve canlandırıcı bir krem veya jel kullanılabilir. Ayrıca cildin güneş ışınlarından korunabilmek için güneş kremi kullanımına dikkat edilmesi önemlidir.

Yağlı/Akneye Meyilli Ciltler için Bakım Önerileri

Yağlı yani akneye eğilimli cilt, daha büyük gözeneklere sahiptir. erkekler arasında en, diyor . Bunun nedeni, erkeklerin genellikle daha büyük gözeneklere ve daha yağlı bir cilde sahip olmalarıdır. Yağ üretimini dengelemeye çalışarak sağlıklı bir görünüm kazanılabilir.

Yağlı ciltlerde genellikle gözenekleri açacak ve daha parlak, sağlıklı ve genç görünüm sunacak temizleyici tonikler tercih edilebiliyor. Bunlar %10/20 glikolik asit ve %1-2 salisilik asit içeren ürünler olabilir. C vitamini serumu ise yüzün güneşe maruz kalma ve yaşlanmadan kaynaklanan hasarlarla mücadele etmesini sağlar.

Akşamları kullanılan temizleyicilerde nemlendirici etkisi olmasına dikkat edilmesi tavsiye edilir. Bu sayede cildin tahriş olması ve dengelenmesi sağlanabilir. Uyumadan önce ise yağ oranı düşük nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Erkeklerde Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Önerileri

Yaşlanma karşıtı bazı ürünler diğerlerinden çok daha proaktif olsa da cilt sağlığı için yapılan tüm bakım uygulamaları yaşlanmayı geciktirebilir. Ancak bazı yaşlanma karşıtı ürünler bu konuda daha proaktiftir. Ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirecek ve hafifletecek cilt bakım önerisine ihtiyaç duyanların ciltlerini C vitamini ile desteklemeniz önemlidir.

Cildinizi temizlerken kullanılan ürünlerin nem dengesini koruyan özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hyaluronik asit bazlı bir nemlendirici kullanarak cildin nemi tutmasına yardımcı olunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir