Refleksoloji Masajının Faydaları

Refleksoloji 12 bin yıllık geçmişe sahip olan masaj yöntemidir. Noktasal uygulama olarak değerlendirilen Refleksoloji el ve ayak tabanına uygulanır. Destekleyici ve tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak da bilinir.Vücudun sinir noktalarına uygulanır ve belirli teknikler içerir. 

Uzak Doğu geleneklerine ait olan masaj yöntemi, ayak tabanına yapılan basılarla uygulanır. Ayakta bulunan her nokta vücudun belli organlarını temsil ediyor. Bu nedenle ayakaltına yapılan masaj pek çok iç organın da rahatlamasına ve rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. 

Kişi yapılan masaj sonrasında kendini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hisseder. Denge masajı olan Refleksoloji’yle belli noktalar harekete geçer ve kişide oluşan tepkilere göre vücut sorunları tespit edilir. Refleks noktalarına el ve parmaklarla uygulanan yöntemler sayesinde stres azalır, bedenin fizyolojik yapısında meydana gelen değişikliklerle rahatlama hissedilir. 

Çocuk sağlığı, kadın sağlığı, ağrılarda ve sağlıklı yaşamada etkileri olan Reflesoloji’nin genel olarak insan üzerindeki yararları şunlardır:

Çocuk Sağlığı

 • Çocuklarda sıkça rastlanılan idrar tutamama gibi sorunlar için refleksolojiden yararlanılır. Yapılan klinik çalışmalarla da sorunun büyük oranda çözüldüğü görülmüştür. 
 • Lösemi hastası olan çocuklara uygulanan el masajıyla bulantı, kusma gibi problemler gideriliyor. Ayrıca endişeden dolayı hızlı atan nabız ve yüksek kan basıncı normale döndürülüyor. 
 • Zatüre gibi hastalıklarda vücudun kendini toplaması daha kolaylaşıyor. 
 • Refleksoloji masajı beyin felci rahatsızlığı olan çocukların iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kadın Sağlığı

 • Menopozlu kadınlara uygulanan refleksoloji masajıyla rahatlama hissedilirken, büyük ölçüde iyileştirici etkisi olduğu saptanmıştır.
 • Regl sancılarının azalmasını sağlar. 

Kaliteli Yaşam ve Sağlıklı Yaşlanma

 • Yaşlanma, kanser gibi hücrenin yapısında meydana gelen hastalıklarda ayak Refleksolojisi uygulandığında zararlı kimyasallarda azalma olurken, yararlı antioksidanların sayısının arttığı görülmüştür. 
 • Kabızlık gibi bağırsak sorunları Refleksoloji’yle normale dönüyor. 
 • Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlıyor. 
 • Kan basıncını düşürerek, ağrıları azaltıyor. 
 • İlaç kullanımından kaynaklanan mide rahatsızlıkları, yorgunluk ve uykusuzlukta ayak refleksolojisi olumlu sonuçlar veriyor. 
 • Beyaz kan hücre sayısı eksikliği ayak Refleksolojisiyle gideriliyor. 

İnsan vücuduna sağladığı yararlarla Refleksoloji masajı pek çok hastalığın tedavisinde yararlanılan terapi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Panik atak ve depresyon gibi rahatsızlıklarda destekleyici tedavi yöntemi olarak tercih ediliyor. 

Ayak ve elin belli noktalarına uygulanan Refleksoloji sayesinde vücuttaki sinirler ve kan dolaşımı uyarılır. Uyarının etkisiyle sinir sistemi olumlu yönde etkilenir ve stresten kaynaklanan sorunlar giderilir. Kış aylarında soğuk algınlığına sıkça yakalananlardansanız, Refleksoloji masajı yaptırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Hastalıklara karşı direnciniz artacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir