Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Hamilelik boyunca meydana gelen hormonal değişikliklerden tüm organlar etkilendiği gibi elleriniz de etkileniyor. Gebeliğin son dönemlerinde ve lohusalıkta sıklıkla karşılaşılan bir durum. Tedavi olunmazsa uzun dönemde kalıcı etkiler bırakabiliyor. Karpal tünel sendromunun sebebi; elin çalışmasını sağlayan üç sinir vardır. Bu üç sinirden biri olan meydan siniri, el bileği içinde olan dar bir tünelden geçer. El içinde bulunan tünele ‘karpal tüneli’ adı verilir. Tünel daraldığı zaman sıkıntı ve sorunlar başlar.

karpal tünel
karpal tünel

Karpal Tünel Sendromu ve Hamilelik İlişkisi

Gebelik ya da emzirme döneminde beliren hormonal değişiklikler nedeniyle dokularda su toplanır ve ödem oluşur. Ödem sonucunda belirli sıkıntılar oluşacağından sinirler sıkışır ve karpal tünel sendromu sorunu ortaya çıkar. Ağrı, uyuşma, karıncalanma ya da parmaklarda uyuşma ilk belirtileridir. İleri aşamalarda ise eller güçsüzleşir ve eşyaları elden düşürme gibi sorunlar ortaya çıkar.

karpal tünel sendromu
karpal tünel sendromu

Tanı için gerekli laboratuvar testleri yapılır. Elektromyografi testi ile sinir sıkışmaları incelenir. Gebelikte el bileği ateli kullanılarak bileklerin bükülmesi engellenir. Erken evrede tanı konulduğu zaman şikayetlerin önüne de kısa sürede geçilir. Gebelikte çok acil durumlarda cerrahi tedavi yapılır. Ameliyat, bölgesel anestezi eşliğinde uygulanır. Hasta kişi ameliyat sonrasında aynı gün hastaneden taburcu edilir.  Cerrahi işlem sonrasında sargılar 1 hafta içinde çıkarılır. Bileğin durumuna göre 3 ya da 6 hafta içinde günlük hayata dönüş beklenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir