Keten Ayakkabılar

Hem güzellikleri hem de rahatlıklarıyla birçok kadının tercih ettiği keten ayakkabılar özellikle ilkbahar ve yaz aylarının muhteşem renklerine ve havasına da uyum sağlıyor. Kumaş yapısında oldukları için hava alabilen bu ayakkabılar malzemeleri nedeniyle kirlenmeye en müsait ayakkabılar. Her daim bakımlı ve temiz olmaksa son derece önemli. Biz düşman değiliz, ayağınıza bakmıyoruz ancak temiz ayakkabılar herkesin hakkı!

keten ayakkabı
keten ayakkabı

Keten Ayakkabılar Nasıl Temizlenir?

Öncellikle keten ayakkabılarınızın tozunu almak için yumuşak kıllı bir fırça kullanın. Hafif hareketlerle fırçalayarak tozunu alın. Taban kısmını ise nemli bir bezle güzelce silerek temizleyin. Taban kısmındaki çıkmayan lekeler için arap sabunu ve diş macunu kullanabilirsiniz. Eğer lekeler bu kadar kolay kurtulacağınız kadar az değilse keten ayakkabılarınızı çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz. Ancak buradaki püf nokta çamaşır makinasının normal dolulukta olması, yıkanacak çamaşırlarla ayakkabı renginin aynı olması ve ayakkabının bir kılıfın içine konularak yıkanması.

keten ayakkabı modeli
keten ayakkabı modeli

Yıkama yapacağınız sıcaklığın çok yüksek olmamasına dikkat etmelisiniz. Ben risk almak istemiyorum, elimde yıkarım diyenler içinse bir önerimiz daha var. Ilık suyun içerisine koyacağınız sıvı deterjan ve bir tatlı kaşığı karbonat işinizi görecektir. Bu suya batıracağınız ayakkabıları yumuşak bir sünger ya da yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra ayakkabıları soğuk suyla iyice durulamalı ve kalıbı bozulmasın diye içerisine kalıp koyarak kurutmaya bırakmalısınız. Eğer evde ayakkabı kalıbınız yoksa beyaz kâğıtlarda işinize yarayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir