Mikro-Rinoplasti ve 3D Mask Teknikleri

Çok sayıda kişinin nefes alma problemlerini ortadan kaldıran, daha estetik ve daha güzel bir burun şekline sahip olmasını sağlayan rinoplasti alanında artık önemli gelişmeler de yaşanıyor. Son olarak bu alanda kullanılan iki farklı teknikle gündeme gelen burun estetiğinde gerek operasyonun kolaylığı gerekse hastaların iyileşme süreçleri hususunda yüz güldüren neticeler elde edilebiliyor. Bu alanda adından sıklıkla söz ettiren Dr. Yakup Avşar, rinoplasti alanına kazandırdığı iki farklı tekniğin de mimarı oldu. Bu iki teknik sayesinde artık hastalar da estetik burun ameliyatı olmak noktasında daha cesur davranabiliyor.

3d maske
3d maske

Dr. Avşar’ın Geliştirdiği 3D Mask Tekniği

Rinoplasti alanında son derece önemli bir gelişme olarak değerlendirilen 3D mask tekniğinde hastanın nasıl bir burun şekline sahip olacağı artık önceden bilinebiliyor. Elbette 3D mask yönteminden önce de hastalar estetik ameliyat öncesinde sahip olacakları burun şeklini görebiliyordu. Ancak bilgisayar ortamında görebiliyor ve kısıtlı bir şekilde deneyimleyebiliyordu. Bu tekniğin rinoplasti alanına kazandırılmasıyla birlikte çok daha net bir şekilde deneyimleme şansını da elde eden hastalar için bu yöntem, endişelerin giderilmesi adına büyük önem taşıyor.

Dr. Yakup Avşar’ın 3D print teknolojisini de kullanarak geliştirdiği yöntemde hasta nasıl bir burun şekline sahip olmak istediğini öncesinde hekime anlatıyor. Hekimin de görüşleriyle beraber belirlenen burun şekli hastanın yüzüne dijital ortamda uyarlanıyor. Sonrasında 3D print teknolojisi kullanılarak bu yüz şekli maske şeklinde çıktı alınıyor. Hasta estetik müdahale sonrasında sahip olacağı burun ve yüz şeklini eliyle dokunarak deneyimleyebiliyor.

Bilgisayar ekranında 3 boyutlu olarak görmekten çok daha gerçekçi bir deneyim olan 3D mask tekniği hem hastanın hem de hekimin istifade edebileceği yöntemler arasında yer alıyor. Hasta tüm endişelerinden arınmış bir şekilde estetik ameliyata girerken hekim de burun şekli üzerinde nasıl bir müdahale gerçekleştirmesi gerektiğini çok daha net bir şekilde bilebiliyor.

Yurt dışında da yaygınlaşan ve 3D Avşar Mask adıyla anılan bu teknik sayesinde burun şeklinden memnun olmayan ancak yeni burun şeklini yadırgayabileceği endişesiyle sürekli estetik ameliyat kararını erteleyenler de gönül rahatlığı ile estetik cerrahların yolunu tutabiliyor.

rhinoplasti
rhinoplasti

Mikro-Rinoplasti ile Burun Şekline Mikro Müdahale

Yaşanan bir diğer gelişmenin mimarı da yine Dr. Yakup Avşar oldu. Burun şekline her açıdan çok daha ince bir işçilik ile müdahale edilmesi gerektiğini düşünen Dr. Yakup Avşar mikro-rinoplasti tekniğini geliştirdi. Bu teknik kapsamında mikro motor sistemi kullanılıyor. Bu sistem ile birlikte kullanılan ve Dr. Avşar tarafından tasarlanan mikro motor uçları ile burun şeklinin mikro operasyon ile düzeltilmesi mümkün olabiliyor.

Mikro motor sistemi ile kombine şekilde kullanılan endoskopi teknolojisi sayesinde burun kemiği, burun köprüsü, burun ucu, burun içi dokular, burun deformasyonları ve daha pek çok bölüm üzerinde gayet başarılı bir müdahale gerçekleştirmek mikro-rinoplasti sayesinde mümkün olabiliyor. Hatta uzun süre ancak açık burun ameliyatı ile gerçekleştirilebilen müdahaleler dahi bu teknik sayesinde kapalı burun ameliyatı ile gerçekleştirilebiliyor.

Endoskopi ile birlikte kullanılan mikro kameralar burun üzerinde müdahale edilecek bölgenin görüntüsünü 20 kat büyütebiliyor. Hemen ardından devreye mikro motor uçları giriyor. Mikro motor uçlarıyla büyütülmüş görüntü üzerinde mikro müdahaleler yapılabiliyor. Hastaların iyileşme sürecinde de son derece olumlu bir katkıda bulunan bu teknik sayesinde istenen burun şekli birebir elde edilebiliyor. Hatalı müdahale nedeniyle meydana gelen deformasyonların giderilmesi noktasında da mikro-rinoplasti tekniğinin büyük önem taşıdığından söz edebiliriz. Dr. Yakup Avşar bu teknikle de dünyanın pek çok ülkesinde takip edilen bir isim haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir