Zehirli Ev Bitkileri Yetiştirecek Olanların Bilmesi Gerekenler

Zehirli ev bitkileri dikkatli kullanılmalıdır. Bazıları yenilirse hastalıklara neden olabilir, bazıları da cilt tahrişine neden olabilir.

Çocukların ev bitkilerini yeme ihtimali azdır, ancak bazı parlak renkli meyveler onlara cazip gelebilir. Çocuğunuzun herhangi bir bitkiyi yediğinden şüpheleniyorsanız ve hastalık belirtileri görüyorsanız, derhal doktorunuzu arayın.

bitki
bitki

 

Özellikle kediler ve bazı köpekler bitkilerle oynayabilir veya çiğneme eğilimi gösterebilirler. Zehirli ev bitkilerindeki toksik su, son derece acıdır ve ağızda yanma hissi yaratabilir, bu evcil hayvanınız eğer bu zehirli bitkilerden birini tattıysa muhtemelen hızla oradan uzaklaşacaktır ve daha fazla bitkiyle oynamaya devam etmeyecektir.

Evcil hayvanınız bu bitkilerin herhangi birini yemişse ve kusma, titreme veya anormal davranışlar gibi hastalık belirtileri gösteriyorsa hemen veterinerinize başvurun.

Zehirli Bitkilerin İnsanlara da Zararı Olabilir

Bu zehirli ev bitkilerini budarken veya yeniden şekillendirirken ellerinizi, gözlerinizden ve ağzınızdan uzak tutmanız ve daha sonra ellerinizi iyice yıkamanız iyi bir fikirdir. Eğer hassas bir cildiniz varsa ve en ufak toksik maddede tahriş belirtileri gösteriyorsanız, önlem amaçlı eldiven giymelisiniz.

ev bitkisi
ev bitkisi

Zehirli bitkilerden özellikle bazıları (barış çiçeği, zambak, melek borusu gibi) son derece ihtişamlı ve güzel gözükse de bir o kadar öldürücü zehre sahiptir. Bu nedenle bir bitki yetiştiricisi olarak sahip olduğunuz ya da olacağınız bitkiyi botanik adıyla tanıyarak alın ve zehirli olma durumuna göre dikkat edin. Evcil hayvan sahiplerinin ise bu bitkilere sahip olmaları gerçekten tehlikeli bir durum yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir