Polarize Güneş Gözlüğü Nedir?

Güneş gözlüğü almak istediğinizde “polarize cam” terimi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Polarize güneş gözlüğü, su, kar ve cam gibi yüzeylerden parlamayı azaltmak için tasarlanmış özel bir cama sahip gözlüktür. Bu katılımcının potansiyel tehlikelerden kaçınmasına olanak tanıyarak daha net görmesini sağlayarak spor, araç sürüşü veya balık tutma gibi aktivitelerde son derece yararlı olabilirler. Biraz daha pahalı olsalar da bazı tüketiciler, tehlikeli olabilecek tüm görüş alanında parlamayı bloke eden polarize güneş gözlerini tercih ederler.

gözlük
gözlük

Polarize Güneş Gözlüğü Nasıl Çalışır?

Işık, özellikle de başka bir yüzeye yansıdığında ilginç özelliklere sahiptir. Polarize edilmiş güneş gözlüğü, kutuplaşma olarak bilinen bu özelliklerden birinden yararlanır. Normalde, bir ışık kaynağı her yönde giden dalgalar üretir. Işık cam, su veya kar gibi bir yüzeyden sıçradığında ışık dalgaları polarize olur, yani genellikle yatay bir eksende yönlendirilirler. Dikey polarizasyon lensi, optik bilginin geçmesine izin verirken bu ışık dalgalarının parlaklığını azaltabilir.

güneş gözlüğü
güneş gözlüğü

Dikey polarizasyon yönünden dolayı, polarize güneş gözlüğü, açıya bağlı olarak yansıyan parlama koşullarıyla uğraşmak için idealdir. Kutuplanmış güneş gözlüğü ile yapılan deneyler, ışığın filtrelenmediği bir açı oluşturabilir, çünkü gözlük parlama ile birlikte yatay olarak hizalıdır. Diğer açılardan, güneş gözlüğü parlamanın bir kısmını veya tamamını filtreleyerek, kullanıcının rahatça ve gözü yormadan görmesini sağlar.

Polarize güneş gözlüğü, güneş yatay düzlemden yansıyan ışık dalgalarının açısı değiştiği için ne yazık ki güneş direkt olarak en tepe seviyede veya alçakta olduğunda normal bir güneş gözlüğünden çok da farklı değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir